Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosja zmniejsza import mięsa

Autor:

Dodano:

W wyniku pogarszających się stosunków między Moskwą a Waszyngtonem, Rosja oświadczyła, że zmniejszy kwoty na import mięsa drobiowego i wieprzowiny z USA. Eksportowane mięso stanowi znaczącą część amerykańskiego eksportu do Rosji.

Po tym jak urzędnicy amerykańskiej administracji oświadczyli, że wojna Rosji z Gruzją może stać się przeszkodą we wstąpienia Rosji do WTO, Premier Władimir Putin oświadczył, że Rosja zrezygnuje z transakcji handlowych, które były podpisane w oczekiwaniu szybkiego przyjęcia Rosji do tej organizacji. Następnie, minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew oświadczył, że Moskwa planuje zmniejszyć kwoty na import drobiu i wieprzowiny nie na dziesiątki, a na setki tysięcy ton.

Jak podał Wall Street Journal, w minionym dziesięcioleciu Rosja przyczyniła się do wzrostu amerykańskiego przemysłu mięsnego. Według danych Amerykańskiej Rady ds. eksportu drobiu i jaj, w 2007 roku Rosja była największym importerem amerykańskiego mięsa drobiowego, wydając 741,5 mln dolarów na jego import.

W 2005 roku USA i Rosja podpisały porozumienie, które zezwalało amerykańskim producentom mięsa drobiowego, wieprzowiny i wołowiny eksportować określoną ilość towaru do Rosji według cen niższych niż zwykle. Porozumienie to, które przedłużono do 2009 roku, było dla Rosji możliwością wzmocnienia swojej pozycji jako kraju, nastawionego na wolny handel, w negocjacjach po wstąpieniu do WTO.

Dziś rosyjscy urzędnicy wypowiadają się, że o ile wstąpienie do WTO oddala się, no to i dawne porozumienia nie odpowiadają interesom Rosji.

Według The Wall Street Journal Shon Spajser przedstawiciel handlowy USA oświadczył, że -jeżeli Rosja zdecyduje się zrezygnować ze swoich zobowiązań, to, oczywiście, odroczy jej szanse na wstąpienie do WTO.

Źródło: "

×