Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polski zakład dyskryminowany na Białorusi

Autor:

Dodano:

Henryk Litwin, ambasador Polski w Białorusi uważa, że polsko-rosyjski mięsny konflikt nadal szkodzi polskim przedsiębiorstwom w Białorusi. Polski inwestor na Białorusi, przedsiębiorstwo INKO-FUD przez pół roku nie może uzyskać pozwolenia na dostarczania swojej produkcji do Rosji.

Konflikt między Polską a Rosją dotyczący dostaw produkcji mięsnej mógł stworzyć problemy polskiemu przedsiębiorstwu INKO-FUD, które działa na terenie Białorusi i dostarcza swoją produkcję do Rosji, uważa ambasador Polski w Białorusi Henryk Litwin (…)

(…) Sytuacja z INKO-FUD pokazuje, że w jakimś stopniu konflikt Polska - Rosja trwa. Problemy, które są dzisiaj w tej firmie, nie wynikają z sytuacji gospodarczej w Białorusi, a dotyczą handlu między Białorusią i Rosją - oświadczył polski ambasador, odpowiadając na pytanie agencji Interfaks-Zachód o problemach związanych z dostawą artykułów żywnościowych z krajów, gdzie się znajdują polskie przedsiębiorstwa produkujące żywność na rynek rosyjski.

Ambasador  uważa, że dla rozwiązania problemu niezbędnym jest udział trzech zainteresowanych stron - polskiej, białoruskiej i rosyjskiej (…)

INKO-FUD od 23 maja br. na podstawie tymczasowego zakazu Rossielchoznadzora, nie eksportuje produkcji do Rosji. Jednocześnie z wprowadzeniem ograniczeń na eksport, do właścicieli przedsiębiorstwa zaczęły napływać oferty z propozycją sprzedaży biznesu.

Powodem do wprowadzenia ograniczeń stał się fakt wykrycia w jednym z artykułów żywnościowych ponadnormatywnej obecności mikroorganizmów.

Po wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności, Standard Państwowy, Służba Weterynaryjna oraz Ministerstwo Zdrowia Białorusi przeprowadziły kontrolę kompleksową, która nie wykryła żadnych naruszeń w przedsiębiorstwie. Tym niemniej, INKO-FUD zażądał dodatkowej kontroli celem polepszenia jakości produkcji na wszystkich jej stadiach w przedsiębiorstwie. Jednak po tych przedsięwzięciach zakaz nie został zniesiony. Zamiast tego Rossielchoznadzor wezwał o przedłożenie informacji o państwowym monitoringu - laboratoryjnych badań dotyczących produkcji przedsiębiorstwa za 2007 rok i pierwsze półrocze 2008 roku. Tym niemniej, nawet po otrzymaniu tej informacji Rossielchoznadzor nie zniósł zakazu dotyczącego produkcji INKO-FUD.

 

Źródło: meatinfo, agroperspektiva

×