Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rozdysponowanie ziemii

Autor:

Dodano:

Złożenie projektu zmian w ustawach pozwalającego na trwałe rozdysponowanie zasobów ziemi należących do Skarbu Państwa zapowiedział w piątek w trakcie debaty sejmowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki powiedział, że złoży projekt zmian w ustawach o ustroju rolnym i agencji nieruchomości rolnych, który z obecnie dzierżawionej ziemi w zasobie ANR wydzieli 30 proc. na powiększenie gospodarstw miejscowych rolników. W piątek wysłał go do konsultacji - poinformował.

Pozostałe zasoby, teraz dzierżawione zgodnie z zasadą pierwokupu, zostaną sprzedane obecnym dzierżawcom po obecnie obowiązujących na rynku cenach - zapowiedział.

Sawicki powiedział, że przed uwolnieniem rynku ziemi i wejściem w życie możliwości swobodnego zakupu ziemi przez obcokrajowców, chce ją trwale rozdysponować pomiędzy polskich rolników. W jego ocenie Agencja doszła do progu swoich możliwości, po 18 latach działalności udało się jej sprzedać 50 proc. zasobów. Teraz ten proces został zahamowany.

Rolnicy z danego terenu będą mogli nabyć wydzielone z dzierżaw grunty w ramach przetargu ograniczonego - podał.

Od początku istnienia, tj. od 1991 r., Agencja sprzedała 1,8 mln ha, czyli ponad 38 proc. przejętych gruntów. W 2007 r. ANR sprzedała 103 tys. ha, zaś w tym roku zamierza sprzedać - 113 tys. ha. W dzierżawie jest prawie 1 mln 840 tys. ha.

Źródło: PAP

×