Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tanieje ziarno

Autor:

Dodano:

W minionym tygodniu, kombinacja rekordowej podaży ziarna, słabnącego popytu oraz - ostatnio - związanego z nadciągającym kryzysem finansowo-gospodarczym braku możliwości zaciągania kredytów oraz lęku przed przyszłością zrobiła swoje.

Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem spadkowej tendencji cen. Według notowań giełdowych, w końcu minionego tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale 470-520 PLN/t (480-540 PLN/t przed tygodniem), a ceny pszenicy paszowej – 400-450 PLN/t (410-450 PLN/t). Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 400-420 PLN/t (410-430 PLN/t), jęczmienia paszowego – 410-460 PLN/t (440-490 PLN/t), a kukurydzy – 390-440 PLN/t (430-480 PLN/t) (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).

Sprzedaż pszenicy z zapasów ARM nie wystąpiła. Zmniejszenie ceny wywoławczej z 650 PLN/t do 600 PLN/t na agencyjne ziarno nie może spowodować wzrostu zainteresowania tym ziarnem ze strony kupujących, gdyż cena ta nie jest konkurencyjna w stosunku do cen rynkowych. Podczas dotychczasowych tegorocznych przetargów, ARM sprzedała za pośrednictwem WGT około 57 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej ze swoich rezerw.

Ceny zbóż spadają na rynkach światowych. Przez ostatnie dwa tygodnie ziarno potaniało o kilkadziesiąt procent. W analizowanym tygodniu na giełdzie MATIF w Paryżu, notowania kontraktu listopadowego na pszenicę spadły w piątek 10 października do 142,75 €/t wobec 160,00 €/t tydzień wcześniej. 

Na giełdzie Chicago Board of Trade cena kukurydzy z dostawą na grudzień wynosiła 427 zł/t, natomiast pszenica konsumpcyjna także z dostawą w grudniu kosztowała 550 zł/t. Marcowe kontrakty na przyszły rok były droższe o ok. 20 - 25 zł/t.

Rozpoczynają się zbiory kukurydzy na ziarno. W skali kraju zebrano ją z około 10-15 proc. areału. Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno mogą być wyższe od wcześniej zapowiadanych i wynieść nawet 2 mln ton. Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że kukurydza paszowa o parametrach akceptowanych przez odbiorców kosztuje średnio 400-410 PLN/t netto na bazie loco magazyn sprzedającego. Podaż kukurydzy na rynku europejskim w bieżącym sezonie będzie wyjątkowo duża. Kukurydza węgierska, która jest obecnie dostępna na rynku polskim jest konkurencyjna w stosunku do krajowej.

W skali całej Unii Europejskiej nadwyżka podaży jest nadal ogromna. Zgodne prognozy wskazują na produkcje zbóż w UE – 27 na ponad 306 mln ton zbóż (50 mln ton więcej niż w ubiegłym roku). Równocześnie jest to poziom, osiągnięcie którego prognoza Komisji Europejskiej zakładała dopiero na 2014 rok („Perspektywy rynków rolnych i dochodów w UE na lata 2007 – 2014”).

W minionym tygodniu, znaczny spadek notowań na rynku światowym wystąpił także w odniesieniu do cen nasion oleistych i produktów ich przerobu.

Jeszcze w drugiej połowie września wydawało się, że ceny oleistych oraz olejów roślinnych na świecie i w UE mogą się ustabilizować. Dzisiaj widać, że spadkom cen wcale nie ma końca,

a nad rynkami ciążą globalne problemy ekonomiczne. Uważa się, że spowodują one cięcie światowego popytu - w szczególności dotyczy to pasz oraz surowców rolnych będących źródłem biopaliw jak kukurydza czy soja. Spadki dotyczą rynku terminowego oraz gotówkowego po obu stronach Atlantyku. Rzepak na giełdzie MATIF staniał przez tydzień o kilka procent, a notowania jego cen w kontrakcie listopadowym obniżyły się w piątek 10 października do 313,50 €/t wobec 460,00 €/t na początku lipca br. Redukcje cen dotyczą także surowców, olejów i pasz na rynku gotówkowym. Wydaje się, że olej rzepakowy w Europie w trakcie obecnych spadków wychodzi najbardziej obronną ręką, bowiem wartość jego nie obniża się mniej gwałtownie jak innych olejów.

Źródło: Izba Gospodarcza

×