Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odszkodowanie za dorsza

Autor:

Dodano:

MINISTERSTWO Rolnictwa zapewnia, że niedługo może się rozpocząć przyjmowanie od rybaków wniosków o rekompensaty za przedłużony do końca roku zakaz połowów dorsza. Rybacy obawiają się jednak, że na pieniądze będą musieli czekać długie miesiące - czytamy w "Kurierze Szczecińskim".

Wprowadzony od 22 maja całkowity zakaz połowów dorsza miał pierwotnie obowiązywać do 30 września, ale zosta! przedłużony do końca roku. (...)

Dla rybaków, którzy już od prawie 5 miesięcy nie mogą łowić dorszy, najważniejszą sprawą są teraz obiecane im przez resort rolnictwa odszkodowania za postój w portach. Jak poinformował Adam Sudyk, naczelnik z Departamentu Rybołówstwa MRiRW, do końca tygodnia mają zostać przygotowane porozumienie i umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie wypłacać odszkodowania. (...)

Odszkodowanie ma być wypłacane za postój statku rybackiego w porcie. Na Bałtyku Zachodnim maksymalnie można będzie zaliczyć do tego okresu 25 dni, a na Wschodnim 44 dni.

(...) Rybacy obawiają się jednak, że na pieniądze będą musieli czekać bardzo długo. - Moim zdaniem, to działanie czysto medialne, które ma uspokoić wzburzone środowisko - ocenia Bogdan Waniewski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich w Kołobrzegu. - Program operacyjny dla rolnictwa, na podstawie którego mogą odbywać się te wypłaty, nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską. Potrzebna będzie tu jeszcze ustawa i rozporządzenie regulujące te wypłaty. To może być ten sam manewr, co w 2005 r., kiedy na pieniądze czekaliśmy siedem miesięcy.

Źródło: Kurier Szczeciński

×