Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mleczne Opole

Autor:

Dodano:

Od ubiegłego roku liczba przedszkolaków i uczniów pijących dotowane mleko wzrosła na Opolszczyźnie niemal dwukrotnie. Akcję Szklanka mleka" prowadzi 637 placówek oświatowych, czyli połowa z naszego województwa Takiego wskaźnika nie ma żaden inny region w Polsce. Nasze dzieci wypiły w ub.r. blisko 2 mln litrów mleka! - czytamy w "Nowej Trybunie Opolskiej".

Mleko i jego przetwory dla dzieci są dofinansowywane w całej Unii. Pieniądze na to dają Bruksela, rządy poszczególnych krajów, a w Polsce także Fundusz Promocji Mleczarstwa. Dzieci dostają codziennie szklankę mleka za darmo, a jeśli wolą jego przetwory, np. jogurty lub mleczka smakowe, płacą symboliczne kwoty -około 5 zł miesięcznie.

- Nadal jednak trzeba przekonywać do spożywania mleka i jego przetworów, bo wciąż nie dostaje go połowa przedszkolaków i uczniów - mówi Andrzej Butra, dyrektor opolskiej Agencji Rynku Rolnego. 

(...) - Po 1989 roku zaszły radykalne zmiany w nawykach żywieniowych Polaków - podkreśla prof. Wojciech Cichy z Akademii Medycznej w Poznaniu. - Zrezygnowaliśmy z picia mleka a jest ono najlepszym i najtańszym źródłem wapnia To u nas w całej Unii najwięcej dzieci łamie kości. A do 10. roku życia dziecko kumuluje wapń jak kapitał. Jeśli nie otrzyma go w wystarczającej ilości, będzie to miało negatywny wpływ na dalszy rozwój.

Dyrekcje wielu szkół i przedszkoli nie przystąpiły do akcji Szklanka mleka" z obawy, że będzie to związane z biurokracją. - A tu nie ma żadnej, wystarczy zgłosić się w ARR a wszystkie formalności załatwia dostawca mleka - przekonuje Agnieszka Zagola z opolskiej ARR.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

×