Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Belka niezależna

Autor: Stefan Szolc

Dodano: 13-12-2006 10:42

Największy polski opryskiwacz zaczepiany Goliat jest coraz nowocześniejszy. Ma teraz niezależnie rozkładane ramiona belki polowej, ergonomiczny rozwadniacz środków ochrony roślin i amortyzowany układ jezdny.

Zaczepiany opryskiwacz Goliat, produkowany przez Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych, może mieć zbiornik o pojemności od 2500 do 3500 l i belki o szerokości od 15 do 24 m. Ostatnio wprowadzoną nowością w Goliatach jest belka o szerokości 24 m z niezależnym rozkładaniem i składaniem ramion, montowana standardowo w opryskiwaczach z największym zbiornikiem. W dotychczas stosowanych belkach poszczególne jej segmenty, połączone mechanicznie, były rozkładane jednocześnie, a rozwiązanie z segmentami niezależnymi miały jedynie belki zagraniczne. Obecnie także w belkach Krukowiaka poszczególne segmenty są połączone ze sobą siłownikami hydraulicznymi dwustronnego działania, dzięki czemu lewą i prawą stronę belki, a także ostatnie segmenty obu stron, można rozkładać i składać oddzielnie. W sumie na nowej belce jest aż 7 siłowników: cztery do rozkładania-składania belki i trzy do regulacji wysokości, blokowania stabilizacji i korekty kąta nachylenia całej belki w stosunku do podłoża. Hydrauliką belki steruje się za pomocą dziewięciosekcyjnego rozdzielacza, zasilanego tylko dwoma wyjściami hydrauliki ciągnika. W wersjach opryskiwacza z komputerem sterującym panel do obsługi hydrauliki belki może być dodatkowo wkomponowany w panel komputera.

Zastosowanie takiej belki znacznie ułatwia opryski na polach z dużą liczbą przeszkód (drzew, słupów). Umożliwia też oprysk tylko jedną stroną belki (przy zablokowanej stabilizacji, z drugą stroną złożoną do pozycji transportowej) w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzeń, pasów drzew itp.

Podobnie jak hydrauliczna belka ułatwia zabiegi, tak nowy zewnętrzny rozwadniacz pestycydów ułatwia przygotowywanie cieczy roboczej. Po umieszczeniu środka ochrony roślin w pojemniku rozwadniacza, wstępne rozprowadzenie preparatu w wodzie następuje bez udziału rolnika. Rozwadniacz jest oprócz tego opuszczany do wysokości 70 cm, co ułatwia jego obsługę.

Inną nowością w Goliatach jest system hydraulicznej amortyzacji osi. Jest ona zamocowana na wahaczu wleczonym, umożliwiającym skok osi do 100 mm, a rolę amortyzatorów pełnią akumulatory gazowe połączone w układ zamknięty z siłownikiem hydraulicznym. Zastosowanie amortyzacji umożliwia wykonywanie zabiegów z większą prędkością roboczą, pozwala na jazdę z prędkością transportową do 40 km/h i zmniejsza podatność maszyny na wszelkie uszkodzenia podczas poruszania się w nierównym terenie. Oś może mieć nie tylko hydrauliczną amortyzację, lecz dodatkowo także hydrauliczną regulację rozstawu kół (na 180, 220 lub 225 cm).

Goliaty standardowo wyposażone są w osprzęt czołowych producentów: włoskie pompy Comet, zawory sterujące i kulowe, filtry i mieszadła firmy Arag. Mają oprawy pięciorozpylaczowe z rozpylaczami Lechler, w tym przeciwznoszeniowymi. Rozpylacze wyposażone są we wkładki ceramiczne, czterokrotnie zwiększające ich żywotność w porównaniu z rozpylaczami wykonanymi z tworzywa. W opryskiwaczach zawsze można było zastosować komputer sterujący Arag. Od niedawna może to być również komputer polski, produkowany przez firmę Adel z Buska Zdroju. Spełnia on te same funkcje, co komputer zachodni, a jest przy tym tańszy.


Źródło: "Farmer" 07/2005

×