Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pasza zmiksowana

Autor:

Dodano:

Z mieszaniem sypkich pasz rolnicy radzą sobie w różny sposób. We wszystkich metodach chodzi jednak o to samo

Dokładnie wymieszana pasza musi być jednorodna w każdym miejscu, gdyż jest to jeden z głównych czynników wpływających na jej jakość. Dlatego do jej przygotowania warto użyć urządzeń, które pozwolą spełnić ten warunek.

Mieszanie w pionie

Największy wybór jest wśród mieszalników pionowych. Są one również najczęściej spotykane w gospodarstwach. Zaleta tych urządzeń to przede wszystkim prosta obsługa i – w porównaniu do urządzeń innego typu – niższa cena. Zasadniczą częścią takiego mieszalnika jest okrągły, stalowy zbiornik zakończony w dolnej części lejem. Wewnątrz znajduje się pionowy spiralny przenośnik, który przesuwa i łączy komponenty. Mieszanie polega na wielokrotnym transporcie załadowanego w zbiorniku materiału z dna ku górze. Przenośnik jest napędzany silnikiem elektrycznym, o mocy dopasowanej do pojemności zasobnika. Taki mechanizm może okazać się niedokładny przy sporządzaniu pasz treściwych ze składnikami, które dodaje się w małych ilościach, np. nieprzekraczających procenta. Ponadto w zasobniku mogą być miejsca, gdzie zatrzymuje się pasza, gdyż mieszadło jest w znacznej odległości od ścian.

Jedną z firm specjalizujących się w produkcji urządzeń do przygotowywania pasz jest Zuptor. Oferuje on kilka kombinacji linii rozdrabniająco-mieszających, a także każde z urządzeń osobno. Mieszalniki pionowe dostępne są w pięciu wersjach, o zbiornikach: 500, 750, 1000, 1500 i 2000 kg, co odpowiada pojemnościom 1,3–3,8 m3.Ślimaki mieszające w trzech mniejszych modelach są napędzane silnikami o mocy 3 kW, w dwóch największych o mocy 4 kW. Jeżeli pomieszczenie, w którym znajduje się mieszalnik, jest wysokie (4,5–4,5 m), można zainstalować górne odpylacze z podstawowego wyposażenia. Przy zastosowaniu dolnych odpylaczy mieszalniki mają wysokość 2,7–3,7 m. Dostępne są mieszalniki ze standardowym zasypem komponentów dolnej części leja lub z bocznym koszem zasypowym, z którego składniki transportuje się przenośnikiem ślimakowym. W dodatkowym wyposażeniu znajduje się m.in. wyłącznik czasowy, wysyp przystosowany do workowania, wysyp umożliwiający podłączenie przenośnika ślimakowego (np. do transportu do silosu), natłuszczarka, a także waga mechaniczna bądź elektroniczna. Mieszanie składników trwa 10–20 min. w zależności od wielkości zasobnika.

M-Rol z Odolanowa ma w ofercie sześć mieszalników z zasobnikami o ładowności 500–2000 kg (0,89–3,43 m3). Silniki napędowe (2,2 lub 3 kW) zamontowano w górnej części konstrukcji, aby zmniejszyć zapylenie. Napęd na mieszadło przekazuje pas klinowy. Przekładnia jest jednostopniowa. W górnej, walcowej części pojemnika znajdują się wzierniki. W dolnej – workownica z urządzeniem zaciskowym. Najmniejszy mieszalnik ma 2,1 m i 1,2 m średnicy, największy jest wyższy o 0,8 m i szerszy o 0,5 m. Dokładne wymieszanie składników zajmuje 15–35 min. Mieszalniki można wyposażyć w mechaniczną wagę wskazującą dosypywane składniki.

Z Odolanowa pochodzą także niebieskie mieszalniki produkowane przez firmę Dozamech. Ich wielkość wynosi 500–2000 kg.Silnik znajduje się na dole, a napęd przekazywany jest pasem pod masywną podstawą. Według producenta takie rozwiązanie daje większą stabilność konstrukcji i zmniejsza wibracje. Montowane silniki mają moc 2,2 kW, a w dwutonowym – 3 kW. W dolnej części mieszadło osadzono w łożysku tocznym, natomiast na górze, ze względu na zapylenie i wilgoć – w tulejce. Mieszalnik może być zamontowany na wadze mechanicznej lub elektronicznej z programowaną ilością składników.

Propozycją firmy BIN jest MS-1000 o pojemności 2000 l (1000 kg). Mimo sporego zasobnika całe urządzenie waży 190 kg, a wysokość niewiele przekracza 2,7 m.W ściankach w górnej części zasobnika umieszczono wzierniki i wyjście na przewód załadowczy o średnicy 100 mm. Wewnętrzny ślimak jest napędzany niewielkim silnikiem elektrycznym o mocy 1,5 kW.W podstawowym wyposażeniu znajdują się m.in. worki filtracyjne (montowane przy połączeniu z rozdrabniaczem ssąco-tłoczącym) i kieszeń zasypowa przystosowana do załadunku ze śrutownika lub gniotownika.

Ślimaki poziome

Mieszalniki poziome są zdecydowanie bardziej precyzyjne, ale i znacznie droższe. Większa dokładność mieszania jest uzyskiwana dzięki mniejszym odstępom elementu roboczego od ścianek. To sprawia, że pasza się nie zawiesza. Ponadto podczas przesuwu poziomego ograniczony jest wpływ grawitacji na cząsteczki o różnym ciężarze właściwym. W mieszalniku pionowym cięższe cząsteczki premiksu mogą skupiać się w dolnej części urządzenia. Atutem są także niewielkie wymiary, a zwłaszcza wysokość urządzeń.

Poziomy mieszalnik ma firma Skiold. Do zbiornika H-1000 można załadować 1000 kg (2,25 m3) paszy, a w trakcie mieszania dodawać również płynne składniki, takie jak: tłuszcz, olej, melasa. W środku zbiornika cylindryczne dno obraca podwójna, spiralna wstęga, napędzana silnikiem o mocy 11 kW. Jeden cykl mieszania trwa 8–12 min.Pokrywa zbiornika ma 4 otwory wsypowe i drzwi do ręcznego dodawania komponentów. Płynne składniki mogą być dodawane przez dysze zamontowane na końcu zbiornika. W standardowym wyposażeniu znajduje się wysyp z zasuwą otwieraną ręcznie lub hydraulicznie. Poznański POLnet sprzedający w Polsce mieszalniki Skiold oferuje H-1000 w wielu kombinacjach, np. ze zbiornikiem wstępnym lub gniotownikem bądź śrutownikiem zamontowanym bezpośrednio na nim. Może być wyposażony także w elektroniczną wagę.

Podobnym urządzeniem jest mieszalnik poziomy Zuptor MPW, dostępny w czterech wersjach o ładowności: 100, 300, 500 i 1000 kg. Mieszające spirale wstęgowe są wprawiane w ruch silnikami elektrycznymi o mocach 2,2–11 kW.Według producenta, wymieszanie porcji składników powinno potrwać 4–6 min.

Przenosniki skośne

Najmniej popularne okazują się mieszalniki ukośne. Zarówno zbiornik, jak i ślimak mieszający ustawione są na stelażu pod kątem 30 stopni w stosunku do podłoża. Mieszanie polega na przesuwaniu paszy przenośnikiem z dolnej do górnej części zbiornika, która, dochodząc do ścianki, zawraca i opada na dół, i ponownie jest transportowana. Ten system mieszania okazuje się mniej dokładny od poziomego, ale w zupełności wystarczający na potrzeby gospodarstwa. Zaleta takiego mieszalnika to niższa cena i mniejsze zapotrzebowanie na moc.

Uni-Mix to mieszalnik ukośny firmy Skiold. Do wyboru są trzy wersje ze zbiornikami na: 500 (1200 l), 1000 (2800 l) i 1500 kg (3800 l) paszy. Urządzenie może mieszać rozdrobnione ziarno niemal każdego rodzaju, także z płynnymi dodatkami. W wersji podstawowej zasuwa wylotu jest obsługiwana ręcznie. W opcji otwieranie może odbywać się elektrycznie lub za pomocą ślimaka spustowego. Zawartość zbiornika zostaje wymieszana w ciągu 10–15 min. W urządzeniach zainstalowano silniki o mocach 2,2–5,5 kW.

Również Rivakka Polska ma w ofercie ukośny mieszalnik w trzech wielkościach: 1000, 1800 i 3200 l. Na uwagę zasługuje dodatkowe wyposażenie, np. śrutownik lub gniotownik montowany bezpośrednio na mieszalniku lub elektroniczna waga z wyświetlaczem. Dodatkowo można zamontować też moduł umożliwiający bezprzewodowe połączenie i sterowanie komputerem.

Źródło: "Farmer" 17/2008

×