Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PSL kupi ziemią wyborców?

Autor:

Dodano:

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy, zgodnie z którym 2,5 mln hektarów ziemi, należącej do likwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych, ma zostać sprzedane. Będą ją mogli kupić wyłącznie rolnicy. Dostaną na to preferencyjne kredyty, informuje "Rzeczpospolita".

Projekt likwidacji Agencji, nad którym pracuje międzyresortowy zespół rządowy, zakłada że ziemię będzie można kupować po średnich cenach rynkowych, a należność spłacać w ratach nawet przez 15 lat.

Z preferencyjnych warunków nie będą mogli skorzystać wszyscy chętni - tylko ci rolnicy, którzy uprawiają grunty i to w gminie, w której ziemia będzie wystawiona na sprzedaż. Gdyby chcieli ją potem sprzedać, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa.

Pozostali chętni będą mogli nabyć ziemię tylko gdy nie zechce jej żaden z miejscowych rolników. Zapłacą cenę wolnorynkową, a zakupiony grunt będą musieli przeznaczyć wyłącznie na produkcję rolną.

Opozycja krytykuje projekt ministra rolnictwa i twierdzi, że to tylko piękne hasła. Zaś Platforma Obywatelska - jak twierdzi "Rzeczpospolita" - obawia się, czy za pomysłem nie kryje się próba uwłaszczenia przez PSL swego elektoratu. - "Znów będą wybory i ludowy elektorat domaga się jałmużny od swoich polityków" - powiedział gazecie jeden z posłów PO.

Źródło: PAP

×