Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosja zwiększyła import wieprzowiny

Autor:

Dodano:

Rosja w 2008 roku zwiększyła import wieprzowiny z USA o 174 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mimo zapowiedzi ze strony rosyjskiej, że będzie on ograniczany, import trwa nadal i ciągle rośnie.

Rosja zaimportowała przez osiem miesięcy br. 141,4 tys. ton mięsa o wartości 302 mln USD.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Gospodarki Federacji Rosyjskiej, łączna kwota na dostawę mrożonej wieprzowiny do Rosji w 2008 r. wynosi 493,5 tys. ton.

249,3 tys. ton przypada na kraje UE i tylko 49,8 tys. ton na USA. Import ze Stanów Zjednoczonych okazał się większy.

Według słów prezydenta Amerykańskiej Federacji Eksporterów Mięsa (USMEF) Filippa Sienga, Rosja obecnie nie może całkowicie zadowolić popytu wewnętrznego mięsem wieprzowym i dlatego, nie zważając na niedociągnięcia odnośnie taryfowych kwot i ich wielkości, zakupy za granicą trwają nadal.

Według danych Ministerstwa Gospodarki USA, w okresie ośmiu miesięcy 2008 roku ilość eksportu wieprzowiny z USA stanowiła 1,37 mln ton na sumę 3,21 mld USD, a to jest o 71 proc. więcej niż w ub. roku.

Największym importerem amerykańskiej wieprzowiny jest Japonia. W tym roku (przez 8 miesięcy) Japonia zakupiła w USA 299,3 tys. ton wieprzowiny o wartości 992,7 mln USD.

Źródło: http://www.agroperspectiva.com/ru

×