Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PSL winne

Autor:

Dodano:

Obecni dzierżawcy będą mogli wykupić do 70 proc. uprawianej przez siebie ziemi, ale nie będą mogli dzierżawić więcej niż 300 ha. Projekt ustawy krytykują dzierżawcy, prawnicy i opozycja. Jak? sprawdź w Gazecie Wyborczej.

Prof. Wojciech Józwiak

Instytut Ekonomiki Rolnictwa Największym problemem polskiego rolnictwa jest to, że większość to małe, nieefektywne gospodarstwa. Nie mają one żadnej perspektywy rozwoju - nie osiągają dochodów wystarczających nakupno nowych maszyn, modernizację czy remonty. (...)moim zdaniem właśnie o te gospodarstwa państwo powinno najbardziej zadbać, bo dzięki nim będziemy mieli polską żywność.

Prof. Włodzimierz Dzun

Instytut Ekonomiki Rolnictwa Złamanie świętego na wsi prawa dzierżawy ziemi wprowadzi wielki bałagan i zamieszanie. (...) Będziemy świadkami wielu bankructw z tego tylko powodu, że będą miały problemy z bankami, a mówimy o najlepszych polskich gospodarstwach.

Prof. Jerzy Wilkin

Uniwersytet Warszawski Nie ma żadnych ekonomicznych przesłanek do takiej ustawy. (...) Nie rozumiem też obaw przed wykupem przez cudzoziemców. Jeśli popatrzymy na doświadczenia krajów zachodnich, to wystarczy zabezpieczyć się przed spekulacją ziemią, stawiając warunek zamieszkania nabywcy na terenie gminy i gospodarowania na tych ziemiach. (...)

Źródło: Gazeta Wyborcza

×