Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Budżet WPR zmniejszony?

Autor:

Dodano:

Wszystko przez Wielką Brytanię? Komisja Europejska zakończyła publiczne konsultacje zmian w przyszłym budżecie UE. Reformy żądają przede wszystkim płatnicy netto, np. Wielka Brytania, którym nie podoba się, że znaczna część wydatków idzie na wsparcie dla rolnictwa czy dla biednych regionów. Dlatego w nowej wieloletniej perspektywie finansowej, która będzie obowiązywała po 2013 r., pieniędzy na rolnictwo będzie mniej. - pisze w "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska.

Stać się to może na rózne sposoby: przez stopniowe zmniejszanie pomocy dla rolników, przejmowanie części płatności przez rządy narodowe czy przeznaczenie większych kwot z rolnictwa na badania naukowe i ochronę środowiska. (...)

(...) Prawdopodobnie trzebaa się będzie również zastanowić nad kształtem tej polityki, która poza finansowaniem biednych państw UE przeznacza spore fundusze na mniej rozwinięte regiony w krajach bogatych. Najważniejszą częścią unijnego budżetu powinno być finansowanie konkurencyjności gospodarki poprzez zwiększanie wydatków na badania i rozwój oraz innowacje, a w dalszej kolejności ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatu oraz energia. (...)

Źródło: Rzeczpospolita

×