Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Żeby były dopłaty

Autor:

Dodano:

Resort rolnictwa stara się o przywrócenie dopłat do eksportu produktów mleczarskich.

Wiceminister odpowiadając na pytania posłów Lewicy w sprawie trudnej sytuacji na rynku mleka, wyjaśnił, że na trwającym obecnie posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa w Brukseli omawiane są sprawy dotyczące unijnego rynku mleka. Dodał, że jeszcze w czwartek mogą zapaść decyzje dotyczące przywrócenie refundacji eksportowych.

Zalewski zaznaczył, że minister rolnictwa wystąpił 24 października tego roku z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przywrócenie dopłat do eksportu produktów mlecznych, ale dotychczas KE nie odpowiedziała.

Przypomniał, że KE na skutek wyjątkowo dobrej koniunktury jaka była w 2007 r., od 15 czerwca 2007 roku ustanowiła zerową stawkę dopłat. Chodziło o ochronę rynku wewnętrznego UE przed nadmiernym wywozem produktów mleczarskich do krajów trzecich.

Zalewski poinformował, że w sprawie przywrócenia wsparcia eksportu produktów mleczarskich prowadzone były rozmowy we wrześniu i październiku z poszczególnymi krajami w celu pozyskania poparcia w tej sprawie.

Dodał, że inne kraje członkowskie uważały wówczas, że nie ma potrzeby uruchomienia takich dopłat argumentując, że ceny masła i odtłuszczonego mleka w proszku - do których przysługują dopłaty - utrzymują się powyżej cen interwencyjnych.

Źródło:PAP

×