Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Możliwe niewielkie wsparcie dla plantatorów tytoniu

Autor:

Dodano:

Plantatorzy tytoniu, którzy od 2010 r. stracą unijne dopłaty do produkcji, będą mogli skorzystać z niewielkiego wsparcia na restrukturyzację i zmianę działalności - wynika z czwartkowej reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Chodzi o pomoc dla drobnych rodzinnych producentów, którzy zobowiążą się do wdrożenia programów restrukturyzacyjnych lub zmiany działalności. Będą mogli otrzymać pomoc od 2011 roku przez okres trzech lat. W pierwszym roku ta pomoc nie będzie mogła przekroczyć 4,5 tys. euro (na jedno gospodarstwo), w drugim 3 tys. euro, a w trzecim 1,5 tys. euro.

Ministrowie rolnictwa państw UE nie zakwestionowali natomiast swej decyzji z 2004 roku, kiedy przyjęto reformę sektora tytoniu w UE. Zgodnie z nią od 2010 roku zniesione zostaną dopłaty do produkcji. Wówczas rolnicy będą dalej otrzymywać tylko dopłaty obszarowe, co - jak powiedział minister Marek Sawicki - w przypadku polskich plantatorów oznacza około 50 proc. obecnych dopłat.

Minister Sawicki "nie wykluczył", że także Polska, w ramach dostępnych na niej środków na wsparcie obszarów wiejskich, stworzy specjalny fundusz na restrukturyzację producentów tytoniu. "Mamy dwa lata na decyzję" - zastrzegł. Dodał, że spodziewa się, że wraz ze zniesieniem dopłat do produkcji do tytoniu wzrosną ceny skupu tytoniu u producentów papierosów, co zrekompensuje straty rolników.

W Polsce jest obecnie ok. 14 tys. plantacji tytoniu, które łącznie zajmują 17 tys. ha i produkują rocznie 50 tys. ton tytoniu. 40 procent upraw znajduje się na Lubelszczyźnie.

W Europie w całym sektorze pracuje około 100 tys. plantatorów i 400 tys. pracowników sezonowych. Głównymi producentami są Włochy, Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Polska.

W środę około 600 rolników z Polski uczestniczyło w Brukseli w wielotysięcznej manifestacji plantatorów z państw UE przeciwko zapowiadanej likwidacji dopłat do produkcji. Przekonywali, że bez dopłat uprawa tytoniu stanie się nieopłacalna, a ich gospodarstwa, w większości małe i rodzinne, upadną.

Źródło: PAP

×