Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mleko w brukseli

Autor:

Dodano:

Dziś na posiedzeniu unijnej rady ministrów Polska będzie walczyć o uruchomienie interwencji na rynku mleka. Chcemy, aby Bruksela zgodziła się na dopłaty do eksportu.

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia rady ministrów sprawa co prawda była omawiana, ale nie podjęto żadnych decyzji. Dlaczego?

Nie było odpowiednich wniosków od polskich przedsiębiorców. Teraz Agencja Rynku Rolnego uzupełniła braki jest więc nadzieja na rozpatrzenie wniosku o wznowienie dopłat do eksportu artykułów mleczarskich. Ale szanse na jego przyjęcie to już zupełnie inna sprawa.

Marek Sawicki minister rolnictwa: Komisja Europejska niechętnie wprowadza różnego rodzaju instrumenty interwencyjne, które ma, ale jeśli jest odpowiednia liczba państw naciskających, mam nadzieję, że w tej kwestii i Francja i Niemcy będą wspierały Polskę, to jest szansa, że te instrumenty zostaną uruchomione.

Zdaniem przedsiębiorców eksport mleka jest niezbędny do dalszego rozwoju branży. Bez tego nie będzie pieniędzy na modernizację i rozwój.

Waldemar Broś – KZSM: dopłaty eksportowe to jest gratka dla Polski myślę rzędu 300 milionów złotych. W związku z tym proszę mi wytłumaczyć, czy to ma znaczenie ta kasa czy nie. Naszym zdaniem ma.

W zeszłym tygodniu w Brukseli Polsce udało się wywalczyć dodatkowe pieniądze na modernizację mleczarstwa. Część z 90 milionów euro ma być przeznaczona na procesy konsolidacyjne w branży.

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner

×