Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Śruty 29.12.08.

Autor:

Dodano:

Na giełdach towarowych ruch nieduży, ci którym zależało, zrobili zakupy jeszcze przed świętami i to był dobry wybór, bo od dzisiaj śruta sojowa gwałtownie zdrożała.

Pasz białkowych na naszym rynku jest pod dostatkiem, bo kilka dni temu dotarły na wybrzeże nowe dostawy śruty białkowej, klienci nie muszą się więc martwić o towar, tym bardziej, że porty są czynne jeszcze w Sylwestra do godz. 14-tej.

Śruta sojowa zł/t

23-24 grudnia - 1020-1040

dzisiaj - 1150-1180

Na światowym rynku w ostatnich dniach cena śruty sojowej zaczęła bardzo szybko rosnąć. Przed świętami pasza zdrożała o kilkanaście dolarów za tonę, dzisiaj o kolejne 10. W sumie od początku grudnia podwyżki sięgnęły ponad 50 dolarów za tonę.

U nas nie pozostało to bez wpływu na cenniki. Dzisiaj ustalono nowe stawki aż o 140 złotych wyższe niż jeszcze przed świętami. Za tonę śruty sojowej trzeba teraz zapłacić nawet 1180 złotych.
Śruta rzepakowa zł/t

giełdy towarowe – 450

zakłady tłuszczowe - 470

Śruta rzepakowa też idzie w górę. W zakładach trzeba zapłacić już 470 złotych za tonę, w transakcjach giełdowych obowiązuje stawka jeszcze o 20 złotych niższa. A to dlatego, że realizowane są wcześniej podpisane kontrakty.

Co będzie w styczniu nie wiadomo, ale zdaniem maklerów ceny mogą być wyższe. Powodów jest kilka, zwiększony popyt na ten towar ze względu na atrakcyjniejszy przelicznik zawartości białka w śrucie rzepakowej w stosunku do sojowej, coraz mniejsza ilość surowca, ze względu na mały przerób rzepaku w zakładach i import taniego olejuŹródło: Agrobiznes/ Anna Borowska

×