Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ryzykowna produkcja

Autor:

Dodano:

Produkcja rolna jest uzależniona od warunków klimatycznych. Kiedy mówimy o uprawie warzyw, odgrywają one rolę szczególną. Nie ma czasu na improwizację. Choćby małe niedociągnięcie odbija się na produkcji.

Nastawienie się na jeden typ produkcji to spore ryzyko.

Dzięki inwestycjom, które przekroczyły 2 mln złotych, uprawa jest prowadzona perfekcyjnie. Tyle zainwestował w gospodarstwo przez kilka lat Zdzisław Wawrzyńczak, największy producent rzodkiewki w Polsce.

Sama linia do mycia i sortowania warzyw kosztowała 500 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaca do oprocentowania kredytu z linii – nowe technologie, który został wydany na zakup maszyn i urządzeń.

Nakłady zwróciły się – informuje Wawrzyńczak. Jeśli drugi raz zaczynałbym od początku, to od razu, na starcie bym zainwestował te pieniądze – dodaje.

Cena rzodkiewki od paru lat jest na stałym poziomie, a koszty rosną. Na pęczku zarabiam 4 – 5 groszy. W hurcie sprzedaje pęczek po 40 groszy. Więksi odbiorca płacą nie co mniej – 38 groszy – mówi gospodarz.

Teraz sprzedaje nieduże ilości warzyw, które trzyma w chłodni.

Ostatnia wiosna była chłodna i mokra. Rzodkiewka zwykle rośnie miesiąc. Jak są dobre warunki pogodowe to nawet krócej – 26 dni. Na wiosnę w ub.r. potrzebowała 75 dni.

rzodkiewka

Autor: farmer.pl

Opis: Zdzisław Wawrzyńczak

W gospodarstwie produkowanych jest 8 milionów pęczków rzodkiewki. Uprawa prowadzona jest na 100 hektarach. Z hektara uzyskuje się 70 – 80 tys. pęczków. 

Pierwszy siew wypada na 2-3 dekadę marca. Drugi w maju. Trzeci jesienią. Co kilka dni zbierana jest i wysiewana rzodkiewka.

35 proc. produkcji trafia do Niemiec, reszta na polski rynek.

Nie mam kłopotów ze zbytem, pracowałem na to przez kilka lat – mówi rolnik.

Bardzo ważne są nasiona. Jeśli będą złe cała produkcja leży. Tak bywało. Cały czas poszukuję tych najlepszych – przyznaje Wawrzyńczak.

Wawrzyńczak gospodarzy w Nowym Miasteczku.

źródło: farmer.pl

×