Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

"Przeminęło z... drewnem"

Autor:

Dodano:

Ostatnie dwa lata stolarniom i tartakom na Opolszczyźnie brakowało drewna. Sytuację budowlanej prosperity i ogromny popyt na drewniany surowiec wykorzystywały nadleśnictwa, które podnosiły ceny. Od jesieni ubiegłego roku wszystko się zmieniło i na drewno coraz trudniej znaleźć chętnych.

W ostatnich latach powstało kilkadziesiąt drobnych tartaków. Ceny najtańszego drewna zaczynały się od 200 zł za metr sześcienny. Jesienią spadły o 30 zł, a tarcicy nawet o 60.

Bogusław Janik – właściciel tartaku w Malerzowicach: przedsiębiorca, który zakontraktował na podstawie poprzedniego okresu nie odbierają drewna.

Od dwóch lat funkcjonują nowe zasady zakupu drewna z Lasów Państwowych. Zakupu dokonuje się poprzez portal leśno-drzewny. Po rozpatrzeniu ofert internetowych w nadleśnictwach okazało się, że niektóre asortymenty trudno sprzedać.

Marek Bocianowski - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Opole: jesteśmy po pierwszym etapie rokowań internetowych, i nie udało się znaleźć odbiorów na te partie drewna.

Nadleśnictwu udało się sprzedać 70 proc. oferowanego towaru. Teraz Lasy Państwowe proponują bonifikaty na drewno.

Źródło: Agrobiznes/Mariusz Drożdż/OTV Opole

×