Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekompensaty w polowie roku

Autor:

Dodano:

Jest dobra informacja dla plantatorów buraków cukrowych z regionu konińskiego. Rolnicy, którzy dwa lata temu z powodu likwidacji cukrowni w Gosławicach ograniczyli lub zaprzestali uprawy tych roślin dostaną pieniądze z rekompensat do końca sierpnia 2009 roku.

Wcześniej pieniądze miały być wypłacone w dwóch ratach i ich wypłata zakończyłaby się w połowie przyszłego roku. Teraz Unia Europejska zdecydowała o jednorazowej wypłacie . Jednak rolnicy, którym pomoc się należy są zaniepokojeni.

Zbigniew Lewandowski, plantator z Augustynowa: nie ma konkretnej decyzji o wysokość tej rekompensaty, kiedy i po jakim kursie będą przeliczane euro na złotówki.

Zdzisław Wiśniewski: zlikwidowano umowy i nic nie zostało dane w zamian.

Jednak dyrekcja koncernu uspokaja.

Roman Kubiak, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska: tutaj nie są wymagane żadne umowy, plantator, który został dotknięty restrukturyzacją częściową lub całością został zgłoszony do ARR, a dalej do Brukseli i tutaj jest 100% pewność ze płatność będzie dokonana.

Za każdą tonę buraków objętą restrukturyzacją plantator dostanie 42 euro przeliczone na złotówki po kursie, jaki Europejski Bank Centralny ogłosi w maju. Koncern Pfeifer und Langen od maja będzie się zgłaszał do plantatorów z prośba o uzupełnianie danych osobowych, by pieniądze mogły dotrzeć bez problemu na ich konta.


Źródło: K. Kaczmarek/OTV Poznań

×