Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prezydencka rada

Autor:

Dodano:

Prezydent Lech Kaczyński powołał w czwartek Radę ds. Wsi i Rolnictwa. Jej przewodniczącym został Jan Krzysztof Ardanowski, obecny doradca prezydenta RP. Licząca 16 osób Rada ma charakter opiniodawczo-doradczy, ma się zajmować m.in. analizami aktów prawnych dotyczących wsi i rolnictwa.

Podczas uroczystości wręczania nominacji dla członków Rady prezydent powiedział, że zajmie się ona m.in. dochodami rolników oraz "sprawą gospodarstw rolnych".

Prezydent zauważył, że obecnie następuje koncentracja własności ziemi. Dodał, że nie umie odpowiedzieć, jaka powinna być optymalna wielkość gospodarstwa rolnego, by było to najbardziej korzystne dla wsi.

Wicedyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN Mirosław Drygas uważa, że Rada przede wszystkim powinna zająć się aktualnymi problemami wsi. Jak zauważył, coraz więcej mieszkańców wsi jest żyje z dochodów uzyskiwanych poza rolnictwem, gdy tymczasem na wsi pracy brakuje.

Drygas uważa, że Rada może wypracować "ciekawe pomysły", gdyż w jej skład wchodzą przedstawiciele różnych środowisk, mających różne doświadczenia.

"Wieś czeka na strategię, ludzie chcą wiedzieć, jak będzie wyglądała ich przyszłość" - powiedział Drygas.

Przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

W latach 1992-2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, powołanej do społecznego nadzoru nad państwowym doradztwem rolniczym. W latach 2003-2007 kierował samorządem rolniczym w Polsce, pełniąc funkcję Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie.

Od listopada 2005 roku do stycznia 2008 roku był wiceministrem rolnictwa, nadzorując przygotowanie założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013.

Źródło: PAP

×