Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fascynujące wejrzenie

Autor:

Dodano:

To co jest do odkrycia na tej fotografii, jest dla ludzkiego oka właściwie niewidzialne

Badacze firmy BASF pracują nad rozwojem roślin soji z zastosowaniem biotechnologii, które same będą mogły bronić się przed grzybem rdzy.

Kto chciałby zgłębić ukryte procesy zachodzące w przyrodzie, powinien dokładniej przyjrzeć się zdjęciu. Dzięki ośmiusetkrotnemu powiększeniu udało się bowiem naukowcom-fotografom, Oliverowi Meckes'owi i Nicole Ottawa, pracującym na zlecenie firmy BASF, niezwykłe zgłębienie form i struktur mikrokosmosu. Zdjęcie rdzy soji powstało przy użyciu najnowocześniejszej technologii, jaką jest elektronowa mikroskopia skaningowa. Zdjęcie jest jednym z dwunastu motywów serii BASF „Obrazy ze świata badań”, które można od zaraz oglądać w internecie i ściągać.

Oliver Meckes i Nicole Ottawa udokumentowali rozwój grzyba rdzy w liściu soji łącznie na pięciu zdjęciach – od pierwszego kontaktu rdzy soji aż do przebicia się zarodni grzyba przez powierzchnię liścia.

Pomimo piękna tego spektaklu, natury badacze firmy BASF chcą uchronić soję przed tym grzybem. Pracują oni bowiem nad rozwojem roślin soji, które będą odporne na tego szkodnika. W tym celu przenoszą na soję geny innych roślin, które potrafią skutecznie bronić się przed grzybem. „Zmodyfikowane w ten sposób rośliny soji posiadają wzmocnioną ścianę komórkową w miejscu ataku grzyba, dzięki czemu nie jest on w stanie wniknąć do środka, albo też roślina ratuje zdrowe części swoich liści dzięki zaprogramowanemu obumieraniu komórki zaatakowanej przez grzyba”, wyjaśnia Holger Schultheiss, badacz z BASF Plant Science. Genetycznie zoptymalizowane rośliny soji znajdują się jeszcze w stadium rozwoju. Pierwsze odmiany odporne na rdzę zostaną wprowadzone na rynek za kilka lat.

Źródło: BASF; farmer.pl

×