Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

FARMER 7/2009

Autor:

Dodano:

Już w kiosku najświeższy Farmer, a w nim znowu garść pożytecznych informacji, o tym co zrobić, by uzyskać obfity plon. Dowiecie się także, jak walczyć ze szkodnikami oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie odżywianie roślin. Sprawdźcie, czy warto na własną rękę unowocześniać gospodarskie sprzęty. Zwróćcie też uwagę na ptactwo ozdobne

Pomocniki herbicydów
Działanie wielu herbicydów można wzmocnić, stosując dodatki wspomagaczy – adiuwanty. Podpowiadamy, jakie preparaty wybrać i dlaczego zabiegi są wtedy skuteczniejsze.
Nalistne zwalczanie chwastów, mimo użycia odpowiedniego herbicydu i wystarczającej dawki, a także terminowego wykonywania zabiegu, niekiedy może przynieść słabszy efekt chwastobójczy.

Głodne rośliny
Co oznaczają pożółkłe rośliny i brunatniejące brzegi liści? Określenie stanu odżywienia roślin podczas wegetacji sprawia dużo problemów. Podpowiadamy, jak rozpoznać niedobory składników pokarmowych. Duża część polskich gleb jest uboga w składniki mineralne, szczególnie w związki fosforu, wapnia, magnezu i siarki. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ich odżywianie. Można je przeprowadzić również podczas okresu wegetacyjnego roślin. Wystarczy odczytać, jakich składników nie ma glebie. Poznamy to po charakterystycznych objawach niedoborów występujących na roślinach.

Niczym szczypta pieprzu
Obfite zaopatrzenie zbóż w mangan sprawia, że one są bardziej odporne na infekcje zgorzelą podstawy źdźbła. W gospodarstwach bezinwentarzowych nawożenie jest oparte wyłącznie na nawozach mineralnych. Ich wadą jest to, że przy wysokiej zawartości jednego lub kilku makroelementów nie dostarczają do gleby mikroskładników. Mimo że rośliny pobierają je w minimalnych ilościach, odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu plonu, jak również wpływają na zdrowie roślin. Ich dostępność decyduje często o tym, czy roślina uprawna ostanie porażona chorobą grzybową, czy też nie ulegnie presji atakujących ją grzybów.

Puls oprysku
Często po wykonaniu oprysku można zauważyć, że część chwastów zginęła, a część uległa tylko porażeniu. Przyczyną może być nierówne wypryskiwanie cieczy roboczej.
Problemem w wielu opryskiwaczach jest zmienne ciśnienie cieczy, które chwilowo spada, a po kilku sekundach wraca do nastawionej wysokości.

Pomysł i chęci
Wybór maszyn jest duży, ale ceny nie zawsze przystępne. Niekoniecznie jest on dokładnie taki, jaki byśmy sobie życzyli. Może warto zatem pokusić się o opracowanie własnej konstrukcji? Nie w każdym drga żyłka konstruktora, ale chyba każdemu zdarzało się pomstować na sprzęt, który wziął do ręki, a ten nie zawsze działał tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

Kaczki dla ozdoby
Coraz więcej rolników zaczyna traktować swoje najbliższe obejście jak wizytówkę gospodarstwa. Wokół budynku urządza się ogród, nierzadko z oczkiem wodnym, w którym bez większych problemów można utrzymywać właśnie kaczki ozdobne.
Hodowanie we własnym ogrodzie kaczek nie jest bardzo trudne. Wystarczy tylko urządzić oczko wodne i co pewien czas wymieniać w nim wodę. Najmniej kłopotliwe w hodowli są chińskie kaczki ozdobne o bardzo efektownym wyglądzie: mandarynki oraz karolinki. Ich cena nie jest zbyt wysoka i za parę trzeba zapłacić obecnie około 150–200 zł.

Sposób na nudę
Wzbogacenie środowiska chowu świń to recepta na to, aby zwierzęta nie zachowywały się zbyt agresywnie. Ich naturalne potrzeby są często lekceważone, co prowadzi do niepożądanych zachowań i pogorszenia się przyrostów. Tymczasem bez większych nakładów finansowych można tak dostosować środowisko chlewni, aby zapewnić świniom odpowiednie warunki, pozwalające na ekspresję ich naturalnego zachowania. Dzięki temu następuje przekierowanie reakcji potencjalnie niebezpiecznych (gryzienie, uszu, ogonów, kanibalizm) na zachowania typowe dla gatunku: badanie otoczenia, rycie, zabawa. Owocuje to zwiększeniem wykorzystania paszy, poprawą tempa wzrostu i ogólnej kondycji zdrowotnej świń.

×