Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KRUS za granicą

Autor:

Dodano:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apeluje do rolników wyjeżdżających zagranicę do pracy, aby zgłaszali ten fakt do lokalnych oddziałów KRUS-u. W ten sposób zachowają ciągłość ubezpieczenia.

Chętnych do pracy zagranicą wśród mieszkańców wsi zawsze było wielu. Gwarancja dodatkowych pieniędzy nierzadko przekraczająca dochód z gospodarstwa robiła swoje. Także ostatnio.

Henryk Smolarz prezes KRUS: w związku z ostatnią sytuacją gospodarczą, obserwujemy wzmożone podejmowanie pracy za granicą. W 2008 takich osób było ponad 11 tysięcy.

Co powinna zrobić osoba ubezpieczona w KRUS-ie, która zamierza podjąć pracę zagranicą. Po pierwsze zgłosić to w samej Kasie.

Henryk Smolarz prezes KRUS: będąc tam pracownikiem podlega ubezpieczeniu w ZUS-ie i pracodawca zobowiązany jest opłacać składki za rolnika do systemu ZUS-owskiego, do systemu powszechnego.

Po powrocie do kraju może oczywiście wrócić do ubezpieczenia KRUS-owskiego. Takie przepisy wynikają bezpośrednio z unijnego prawodawstwa, które gwarantuje ochronę uprawnień społecznych dla osób podejmujących pracę w państwach Unii Europejskiej.

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner

×