Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wiosenna lustracja

Autor:

Dodano:

Stan zbóż, jak i rzepaku po zimie jest dobry. Jednak pojawiły się nowe zagrożenia w uprawach, które wcześniej nie były odnotowywane. Jak podał doc. Marek Korbas w zbożach wystąpiła tej wiosny pałecznica traw, a w rzepaku nowa choroba

konf BASF

Autor: M. Matczuk

Opis: Waldemar Bernat

BASF Polska podczas wiosennej konferencji postawiła na ocenę stanu upraw i prezentację rozwiązań, które pozwolą je ochronić. Mimo że tematem wiodącym były zboża ozime i rzepak Waldemar Bernat z BASF poinformował na wstępie, że nowy produkt w uprawach ziemniaków – Alverde 240 SC jest już zarejestrowany. – Nie szokuję on ceną, a jest bardzo skuteczny – mówił Bernat.

Dr Witold Łykowski z BASF podkreślił, że zboża przezimowały bardzo dobrze. Ale oczywiście pojawiły się też problemy, szczególnie na tych plantacjach, które nie były chronione jesienią. Starty powodowały takie choroby jak: paskowa septorioza liści, mączniak prawdziwy, rośnie także znaczenie rdzy brunatnej. W wypadku jęczmienia ozimego najważniejsze patogeny to mączniak prawdziwy i plamistość siatkowa.

Doc. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin-PIB również zauważył te problemy. Poinformował, że pojawiła się na zbożach pałecznica traw, na którą nie ma zarejestrowanych środków. Na jęczmieniu wystąpiła łamliwość źdźbła. U żyta natomiast objawy rdzy brunatnej i rynchosporiozy. Pszenżyto było wyraźnie porażone przez rdzę żółtą. W życie co roku jest problem z mączniakiem prawdziwym.

Jarosław Komar zaprezentował produkty BASF do walki z tymi problemami, jak: Opera Max 147,5 SE, Swing Top 183 SC, Capalo 337,5 SE, Corbel 750 EC i Duett Ultra 497 SC. Przedstawił działający program ochrony fungicydowej – Akcja Jakość, który jak zaznacza, w ubiegłym roku spowodował średni przyrost plonu ziarna o 1,7 t/ha.

konf BASF

Autor: M. Matczuk

Opis: dr Witold Łykowski

Oceniono też rzepak, którego stan również jest dobry. Dr Witold Łykowski zaznaczył, że bardzo licznie pojawił się chowacz brukwiaczek, a także słodyszek. Doc. Marek Korbas podkreślił natomiast, że największym zagrożeniem w rzepaku jest sucha zgnilizna kapustnych. Zauważył w Wielkopolsce nową chorobę, która pozornie przypomina wymarzanie roślin – nazwał ją wstępnie zgnilizną rzepaku. Na plantacjach odnotowano też kiłę kapusty.

BASF w ochronie rzepaku proponuje trzy produkty: Caramba 60 SL, Pictor 400 SC i Fastac 100 EC. Piotr Daniel, przedstawiciel firmy dodał podczas konferencji, że koncern planuje wprowadzić kolejny fungicyd.
 

Źródło: farmer.pl

×