Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będą radzić

Autor:

Dodano:

Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk powołany przez prezydenta na członka Rady ds. Wsi i Rolnictwa opowiada o celach i zamierzeniach tego organu.

Ta Rada tytularnie w pierwszym rzędzie jest poświęcona sprawom wiejskim. A na wsi zachodzą teraz różne ważne procesy. Rolnictwo w coraz mniejszym stopniu jest wytwórcą Produktu Krajowego Brutto. Następuje deagraryzacja rolnictwa. To znaczy, że mieszkańcy wsi w coraz mniejszym stopniu są uzależnieni od dochodów z rolnictwa. Jest to kwestia fundamentalna, bo wiele osób nie ma teraz na wsi pracy. Myślę, że Rada będzie starała się wypracować pewne stanowiska, koncepcje i włączyć się w dyskusje na te tematy – mówi były prezes ARiMR.

Zdaniem Drygasa: jak się dyskutuje to zawsze coś z tego wynika. To grono jest dosyć zróżnicowane. Sądzę więc, że mogą z niego wyniknąć ciekawe propozycje. Każdy z członków na doświadczenia w różnych dziedzinach. Jedni mają doświadczenia akademickie, inni administracyjne, są też samorządowcy. Jest to więc zespół ludzi z różnych obszarów, który „pokryje” wszystkie kwestie, które wieś interesują. Podsumowując Mirosław Drygas powiedział, że: wieś oczekuje na dalekosiężną wizję polityki rolnej i na strategię jej ścisłego realizowania.

Jednym z pierwszych zadań Rady ds. Wsi i Rolnictwa będzie zwołanie szczytu rolnego z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Termin spotkania nie jest jeszcze znany, ale prawdopodobnie szczyt odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.

Źródło: farmer.pl

×