Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Posłowie obradują - rolnicy bankrutują

Autor:

Dodano:

Ponad 200 rolników protestowało przed Sejmem przeciwko zbyt niskim ich zdaniem cenom mleka i produktów mlecznych. Hodowcy zapowiedzieli, że nie wykluczają przeprowadzenia kolejnych akcji protestacyjnych.

Rolnicy alarmują, że koszt produkcji mleka i przetworów jest zdecydowanie wyższy niż cena skupu, dlatego ich wytwarzanie przestaje być opłacalne. Ponadto - jak podkreślił w rozmowie z prezes Szczecińskiego Związku Hodowców Bydła Andrzej Syczewski - od kilkunastu lat systematycznie spada spożycie mleka w Polsce.

Poinformował, że w roku 1990 spożycie to wynosiło średnio 250 l mleka na osobę, a w 2008 r. - 180 l. Średnia europejska wynosi natomiast 350 l.

Syczewski zaznaczył, że wysokie marże nakładane przez sieci handlowe powodują, że społeczeństwo nie ma dostępu do tanich, dobrej jakości produktów. Zwrócił ponadto uwagę na problem fałszowania produktów. Podkreślił, że kary nakładane na producentów fałszujących przetwory mleczne są zbyt niskie, bo wynoszą kilkaset złotych. Przedstawiciele protestujących rolników spotkali się w Sejmie m.in. z przewodniczącym klubu Lewicy Wojciechem Olejniczakiem oraz posłami z sejmowej komisji rolnictwa. Poseł Stanisław Wziątek z Lewicy poinformował na konferencji prasowej, że w samym województwie zachodniopomorskim zostało już zlikwidowanych 70 proc. gospodarstw produkujących mleko.

Hodowcy jeszcze podczas akcji prostestacyjnej zapowiedzieli, że jeżli nic się nie zmieni na krajowym rynku mleka nie wykluczają przeprowadzenia kolejnych akcji protestacyjnych.

Źródło: PAP

×