Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fałszywa chemia

Autor: opr. red.

Dodano: 09-05-2009 10:35

Od dłuższego już czasu policjanci odnajdują w magazynach i hurtowniach a także na bazarach sfałszowane środki ochrony roślin.

Ostatnio były to znaleziska o wartości miliona złotych. Chemia rolna to drogie produkty, więc na tych podrabianych zarabiają fałszerze. Tracą ci, którzy produkują je legalnie i tracą rolnicy, którzy wydają pieniądze.

Stosując w polu pestycydy mają nadzieję, że ich działanie będzie skuteczne. A niestety często tak nie jest. Wiosna to pora, kiedy trzeba zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i różnymi chorobami. I właśnie teraz rolnicy kupują najwięcej chemii.

Często robią to u przygodnych sprzedawców na targowiskach, bo tam taniej. Ale też tam najłatwiej o podróbki. Proceder związany z produkcją i sprzedażą fałszowanych preparatów chemicznych rozwinął się na tyle, że w Komendzie Głównej Policji utworzono nawet specjalną komórkę, która się tym zajmuje.

Sprawa jest poważna nie tylko z powodu strat spowodowanych przez legalnych producentów i rolników bowiem w takich przypadkach nie wiadomo co tak naprawdę trafia do rąk rolnika. Te środki mogą być groźne dla człowieka i przyrody.


Źródło: Agrobiznes

×