Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

FARMER 9/2009

Autor:

Dodano:

W kiosku czeka już na Was najświeższy Farmer. Dzięki niemu dowiecie się ciekawych rzeczy o nowej, dopiero rozpoznanej chorobie rzepaku, sprawdzicie także jak chronić przed grzybami kukurydzę. Warto upewnić się też, jak przygotować opryskiwacz do pracy oraz czy lepiej postawić na własne loszki, czy też te z zakupu.

Nowa choroba
W naszym kraju trudno było przewidzieć, że może pojawić się na roślinach uprawnych nowa choroba powodowana przez grzyby. Z początkiem tego sezonu zaobserwowaliśmy jednak na rzepaku ozimym zmiany, których nie potrafiliśmy zidentyfikować. Dopiero na podstawie wyników badań laboratoryjnych roboczo określiliśmy nową chorobę jako pałecznicę – zgniliznę rzepaku. Sprawcy chorób, którzy zagrażają rzepakowi byli dobrze znani producentom i fachowcom zajmującym się tą rośliną. Przypuszczaliśmy, że wraz z ociepleniem klimatu mogą ewentualnie wystąpić na rzepaku choroby wywoływane przez wirusy lub bakterie. Dlatego bardzo zdziwiliśmy się. gdy w doświadczeniach monitorowanych przez nas i na polach produkcyjnych rzepaku ozimego w okolicach Poznania zaobserwowaliśmy zamieranie rzepaku powodowane obecnością grzybów z rodzaju Typhula. Zebrane przetrwalniki należą do dwóch sprawców obserwowanej choroby Typhula gyrans i T. brassicae. Objawy choroby powodowane przez Typhula spp. stwierdziliśmy, gdy rzepak rozpoczynał wegetację po przezimowaniu.

Ochronić przed chorobami
Choroby kukurydzy mogą być przyczyną 20–30, a lokalnie nawet 40–50 proc. strat w plonach. Najgroźniejsze dla wielkości i jakości plonu jest wczesne porażenie roślin.  Grzyby i bakterie, które wcześnie porażają kukurydzę przeważnie powodują zdrobnienie ziarna, a także znaczne obniżenie wartości paszowej oraz jakości paszy. Niekiedy wystąpienie agrofaga w sprzyjających jego rozwojowi warunkach środowiska może być tak duże, że istnieje konieczność zaorania plantacji.

Wydajna ochrona
Zawieszane opryskiwacze kojarzą się głównie z niewielkimi gospodarstwami. A przecież duże zbiorniki, szerokości robocze i nowoczesne sterowanie pozwalają uzyskiwać wysokie wydajności. Wśród opryskiwaczy zawieszanych zachodnich producentów królują urządzenia ze zbiornikami o stosunkowo dużych pojemnościach i szerokościach roboczych. Niektóre z nich dorównują wielkością nawet opryskiwaczom zaczepianymPoszukując dużego opryskiwacza zawieszanego, nie sposób nie zwrócić uwagi na serię UF firmy Amazone. Urządzenia z tej serii, w charakterystycznych dla firmy zielono-pomarańczowych barwach, dostępne są z czterema wielkościami zbiorników. Już najmniejszy z modeli – UF 901 dysponuje zasobnikiem na ciecz roboczą o pojemności aż 1050 litrów. UF 1201 może zmieścić 1350 litrów, UF 1501 – 720 litrów, natomiast największy UF 1801 – aż 1980 litrów. Założeniem producenta przy konstruowaniu opryskiwaczy tej serii było połączenie zalet mniejszych opryskiwaczy zawieszanych z wydajnymi zaczepianymi, aby zachować dużą zwrotność i prostotę obsługi przy jak największej wydajności.

Loszki kupować czy odchować?

Odchów loszek to trudne zadanie i nie każdy może mu podołać. Czy kupować loszki hodowlane, a może jednak podjąć się trudu ich odchowania? Na pytanie co jest tańsze można odpowiedzieć szybko – na pewno znacznie taniej wychodzi odchować loszki samemu. Na pytanie co się bardziej opłaca odpowiedź nie jest już tak łatwa, bo musi uwzględnić wiele aspektów, w tym dalekosiężny, obejmujący kilka lat – wpływ loszek na parametry produkcyjne stada.

Ziemia nasza kochana

Ministerstwo Rolnictwa zebrało uwagi do projektu ustawy " o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw". Ustawa, która odbierze część gruntów dzierżawcom jest coraz bliżej wsi. Ciągle nie są znane odpowiedzi na najważniejsze pytania. Propozycje rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Skarbu Państwa budziły i budzą spore emocje. Zasada rozdysponowania gruntów jest prosta. ANR wypowie umowy dzierżawy gruntów rolnych dzierżawcom i potem je wystawi na sprzedaż. Będzie wypowiadała umowy tym dzierżawcom, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą w posiadaniu (dzierżawa z ANR i grunty własne) co najmniej 300 hektarów ziemi.

×