Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ANR przekazała gminie

Autor: opr. red.

Dodano: 18-05-2009 13:04

Od piątku gmina Krośniewice jest właścicielem domu, w którym 11 sierpnia 1892 roku urodził się generał Władysław Anders. Budynek tzw. Andersówki przekazała gminie Agencja Nieruchomości Rolnych.

Akt przekazania nieruchomości podpisano w piątek w muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, w którym można zwiedzać wystawę "Żołnierze Generała Andersa". Wkrótce eksponaty poświęcone generałowi trafią do "Andersówki", gdzie zgodnie z aktem notarialnym podpisanym przez gminę Krośniewice i ANR ma powstać Izba Pamięci Generała Władysława Andersa.

"Dla mnie i moich kolegów przekazanie budynku gminie i zapowiedź utworzenia w nim Izby Pamięci poświęconej generałowi jest powodem do wielkiej satysfakcji" - powiedział były żołnierz armii Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Adam Kripp. "Byliśmy tu kilka lat temu, a później pukaliśmy do wielu drzwi, by uchronić ten dom od zapomnienia i stworzyć w nim muzeum poświęcone Andersowi. Cieszymy się, że nasze marzenia udało się spełnić" - dodał.

"To pierwszy tego typu akt podpisany przez agencję z gminą Krośniewice. Dla mnie to wielka przyjemność, że możemy mieszkańcom miasta przekazać właśnie ten budynek. To obiekt historyczny i jestem przekonany, że pod ręką tak dobrego gospodarza wkrótce będzie o nim głośno w całej Polsce" - powiedział Adam Macierewicz, dyrektor oddziału terenowego w Warszawie filia w Łodzi ANR, który w imieniu agencji podpisywał akt przekazania "Andersówki" gminie Krośniewice.

Przekazana gminie Krośniewice nieruchomość składa się z działki o powierzchni 3,964 m kwadratowych i dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Wartość obiektu ustalono na kwotę 72,4 tys. zł.


Źródło: PAP

×