Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prawie jak rok temu

Autor: opr. red.

Dodano: 19-05-2009 14:04

Ponad 1 mln 332 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie przyjęła do 15 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to około 94 proc. spodziewanej liczby wszystkich wniosków - poinformowało biuro prasowe ARiMR.

Agencja przyjmowała wnioski od 15 marca do 15 maja. Ci rolnicy, którzy nie zdążyli ich dostarczyć w tym terminie, będą mogli zrobić to do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia płatności zostaną zmniejszone o 1 proc.

Wiceprezes Agencji Zofia Szalczyk, wyjaśniła, że do ARiMR wpłynęło mniej więcej tyle samo wniosków co 15 maja ubiegłego roku. Dodała, że dokumenty będą jeszcze wpływać pocztą. W 2008 r. listownie przesłano aż 100 tys. wniosków.

"Jestem zadowolona z przebiegu kampanii, było spokojnie, nie było kolejek" - skomentowała Szalczyk.

Jej zdaniem, w tym roku w porównaniu z ubiegłym, liczba wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie mniejsza niż w ubiegłym o kilka tysięcy. Jest to związane z koncentracją produkcji. W ubiegłym roku do Agencji dokumenty takie dostarczyło ok. 1,42 mln gospodarstw.

Z informacji uzyskanych w biurach powiatowych ARiMR wynika, że wiele z nich zawiera błędy. Zwłaszcza pojawiają się one w załącznikach graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych.

ARiMR przypomina, że w przypadku, gdy zachodzi konieczność dokonania zmian w złożonych wnioskach, można to zrobić bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

O tym, ile rolnicy dostaną w formie dopłat do ziemi za 2009 r., będzie wiadomo dopiero na początku października, gdy KE określi kurs przeliczenia euro za złoty.

Dopłaty do gruntów za 2008 rok wyniosą 9,4 mld zł, czyli o 686 mln zł więcej, niż w ubiegłym roku. Agencja zakończy ich wypłacanie z końcem czerwca.

Jednolita płatność obszarowa za 2008 r. wynosi 339,31 zł, a dopłata uzupełniająca do upraw podstawowych 269,32 zł. Oznacza to, że rolnik uprawiający zboża otrzyma ok. 600 zł na hektar.

Źródło: PAP

×