Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mleczarze rezygnują z produkcji

Autor: opr. red.

Dodano: 27-05-2009 12:21

Po wysokich cenach skupu mleka z poprzednich lat nie zostało już nic. Teraz surowiec kosztuje nawet dwa razy mniej niż w latach hossy. Czy na rynku niedługo zabraknie mleka? Producenci białego surowca załamują ręce i żądają odejścia od planów likwidacji unijnego systemu kwotowania produkcji. Bez niego całkowicie wypadniemy z rynku

Leszek Hądzlik – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka: sytuacja jest tragiczna. średnia cena w Polsce sięga 95 groszy, na poziomie 21 eurocentów, to jest jedną z najniższych cen w Europie. W efekcie rolnicy masowo zaprzestają hodowli bydła mlecznego. Związki hodowców szacują, że w niektórych regionach od 2004 roku z produkcji mleka zrezygnowało nawet 70% dostawców.

Andrzej Syczewski – Szczeciński Związek Hodowców Bydła Mlecznego: jest to spowodowane koncentracją ale ostatni okres czasu, ostatnie miesiące obserwujemy, że produkcji zaprzestają duże gospodarstwa, które mają sto, sto-kilkadziesiąt i dwieście krów.

Rolnicy domagają się od rządu interwencji na rynku. Ale tu decydujący głos ma Komisja Europejska. Także od jej zdania zależy najwięcej jeżeli chodzi o przyszłość limitowania produkcji we Wspólnocie. Na razie Bruksela upiera się przy likwidacji kwot po 2014 roku. Nasi rolnicy mówią zdecydowanie nie.

Andrzej Syczewski – Szczeciński Związek Hodowców Bydła Mlecznego: zdecydowanie muszę podkreślić, że związki hodowców, polska federacja hodowców bydła są zdecydowanie za tym, żeby to kwotowanie utrzymać, bo trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy tego kwotowania nie będzie.

Hodowcy bydła mlecznego twierdzą, że uwolnienie rynku mleka w Unii Europejskiej może zagrozić produkcji tego surowca w Polsce

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner

×