Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Miłe złego początki?

Autor:

Dodano:

Zboża wciąż drożeją, i tak może być przynajmniej do czerwca

Jest tylko jedna możliwość, aby i ceny kukurydzy dołączyły do ewentualnego trendu spadkowego – umocnienie złotego. Silniejsza waluta znów może sprawić, że atrakcyjny stanie się import, oczywiście jeśli będzie gdzie kupić to ziarno.

A na razie podwyżki cen kukurydzy sięgnęły już kilkunastu procent. Teraz za tonę tego ziarna rolnicy dostają najczęściej 600 – 620 złotych. I w dalszym ciągu, kto nie musi, ten nie sprzedaje. Ale czy czekanie na wyższe ceny nie okaże się tylko pobożnym życzeniem? Trudno wyrokować – komentują maklerzy giełd towarowych.

W górę pnie się także pszenica konsumpcyjna. Główny powód podwyżek to coraz bardziej zauważalny jej brak. Sporo ziarna o dobrych parametrach jakościowych wyeksportowano. Efekt jest taki, że za tonę tego zboża, zawierającą ponad 14% białka w portach można uzyskać około 600 złotych. Ziarno wędruje przede wszystkim do Niemiec.

O rosnącej popularności pszenicy świadczą też ostatnie przetargi na Warszawskiej Giełdzie Towarowej. Po długich miesiącach braku zainteresowania, maj przyniósł zdecydowane ożywienie i oczywiście wzrost cen.

Na poszczególnych przetargach ceny tego ziarna wystawianego przez Agencję rezerw Materiałowych systematycznie rosły. 27 maja cena wywoławcza osiągnęła 540 złotych. Tymczasem jeszcze 15 maja, kosztowała o 20 złotych mniej.

Zwyżki cen ziarna zagościły na całym unijnym rynku. Zboże najdroższe jest w Europie Południowo-Zachodniej. Najtańsze w krajach UE – 12. Wzrost widoczny jest też na najważniejszych europejskich parkietach.

Na giełdzie MATIF notowania pszenicy w kontraktach terminowych na sierpień zaledwie w ciągu tygodnia wzrosły średnio o 3%. Stawki ukształtowały się na poziomie 152,5 euro za tonę. Kukurydza z odbiorem w czerwcu zdrożała o ponad 6% do 151 euro.

Podobne tendencje widoczne są i za Oceanem. Słabnący dolar sprzyja umacnianiu się rynków surowcowych. Rośnie więc konkurencyjność amerykańskiego zboża, co sprzyja zwyżkom cen. Tona pszenicy SRW na giełdzie w Chicago zdrożała do poziomu 225 dolarów. To skok cen o ponad 6%.

Źródło: farmer.pl

×