Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polskie Zboża w Modrzu

Autor: ranacz

Dodano: 04-06-2009 16:31

Międzynarodowe Targi Polskie Zboża trwają w Modrzu k/Poznania. Na 30 ha należących do firmy Top Farms ruszyła pierwsza edycja targów. Są one organizowane na wzór angielskich wystaw. Przygotowania do imprezy trwały blisko rok.

Ideą tragów Polskie Zboża jest prezentacja produktów na poletkach doświadczalnych. Dlatego rok temu w Modrzu zasiano pierwsze zboża. Każda firma nasienna ma swój teren. Wyhodowane i wyselekcjonowane odmiany roślin uprawnych w pełnej krasie prezentują się rolnikom. Farmerzy na własne oczy mogą „przekonać się” o walorach zbóż.

Prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, główny agronom targów doglądał poletek od roku. Co tydzień wizytował uprawy. Firmy same prowadziły uprawy lub mogły zlecić to innym.

Takich targów w Polsce jeszcze nie było – powiedział Farmerowi profesor Woźnica. Rolnicy w jednym miejscu mogą zobaczyć jak rośnie i plonuje kilkaset odmian zbóż.

Ale prezentacja odmian na poletkach doświadczalnych to nie wszystko. Można zobaczyć jak działają środki ochrony roślin i nawozy.

Każda maszynowa firma ma także wydzielony obszar, na którym prezentuje sprzęt do uprawy.

Andrew Ward, rolnik z Anglii, który jest w komitecie organizacyjnym wystawy przeniósł angielski pomysł takich targów na grunt polski. To w Anglii właśnie co roku farmerzy spotykają się na specjalistycznych polach uprawnych. Angielski rolnik już dwukrotnie organizował targi zbożowe w swoim gospodarstwie.

Żałuję tylko, że pogodna nas nie rozpieszcza powiedział Andrew Ward. Padający z przerwami deszcz nie pozwala zaprezentować pełnej możliwości maszyn rolniczych. Pola są grząskie – mówił Ward.

W Modrzu na Polskich Zbożach prezentuje swój dorobek ponad 40 firm. Wystawa odbywa się w czwartek i piątek (4 i 5 czerwca).

źródło: farmer.pl

2.jpg

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

×