Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

70 proc. dopłat w grudniu

Autor:

Dodano:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przystąpi do wypłat płatności do gruntów rolnych od 1 grudnia br. Komisja Europejska daje państwom członkowskim zielone światło i proponuje od 16 października wypłacanie zaliczek na w ramach tych płatności. ARiMR wypłaci 70 proc. dopłat w grudniu.

Zaliczki mogą być wypłacane w wysokości ok. 84 euro za hektar, co stanowi 70 proc. jednolitej płatności obszarowej. Zaliczki nie dotyczą dopłat na ONW i płatności uzupełniających.

Jak podaje biuro prasowe ARiMR, szacowane stawki płatności na rok 2009 dla jednolitej płatności obszarowej (JPO) wynosić będą ok. 119,87 euro/ha. Kurs przeliczania euro na złotówki Europejski Bank Centralny opublikuje pod koniec września br.

Agencja usprawiedliwia się brakiem rąk do pracy i komplikacjami (również systemu informatycznego), gdyby podjęto decyzję o wypłacie zaliczek.

Zaliczki raczej nie będą wypłacane - poinformowało biuro prasowe. Dodaje, że wypłacanie pieniędzy przed 1 grudnia niosłoby za sobą ryzyko wydatków wewnętrznych, które agencja stara się obniżać. Istniał by również szansa, że nie wszyscy chętni i uprawnieni otrzymaliby pieniądze. Dodatkowo agencja podkreśla, że zwiększona dwukrotnie ilość przelewów na konta bankowe wydatnie opóźniłaby wypłatę całej kwoty. „ (…)płatności cukrowe, płatności do owoców miękkich, płatności do pomidorów, płatności do upraw roślin energetycznych oraz płatności uzupełniające, rolnicy otrzymaliby później niż w przypadku, gdyby płatności te realizowane były jednorazowo” – tłumaczy biuro prasowe.

Agencja planuje wypłacić dopłaty dla 70 proc. osób (ok. 1 mln) do końca tego roku, a reszcie w styczniu 2010 – jeszcze przed wiosennymi zakupami. Będzie to najszybsza realizacja dopłat bezpośrednich. Wydawanie decyzji o przyznaniu pieniędzy rozpocznie się na początku października, natomiast osławiony już system informatyczny będzie gotowy do pracy pod koniec września. W planach jest wydanie aż 1 200 000 decyzji administracyjnych w sprawie przyznania płatności bezpośrednich.

Źródło: farmer.pl

×