Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bydło z górnej półki

Autor:

Dodano:

Regionalne wystawy zwierząt hodowlanych już za nami. Odbyły się one w Mikołowie, w Bratoszewicach, w Modliszewicach, w Sitnie oraz w Sielinku. Emocji było dużo. O takich imiona buhajów jak Moscow, Durham Taker czy Wiagra hodowcy będą pamiętali.

Opis: Henryk Domański, Wiesław Kieliszek i Grzegorz Kocielniak, najlepsi hodowcy

Opis: czempionka po Potterze z Sitna

Opis: Krzysztof Wójcik z superczempionką

Opis: superczempionka z Mikołowa

Opis: Grzegorz Piątek z Rositą

Opis: krowa rasy Jersey - superczempionka z Modliszewic

Wystawy to święto dla wszystkich rolników przywożących na nie swoje bydło.

O wystawie w Szepietowie już pisaliśmy w informacji Miski z Podlasia.

W Modliszewicach wystawę wygrała i została superczempionką krowa rasy Jesrey po buhaju Rocket firmy WWS. Pani Urszula Białobok główny hodowca SK Michałów gdy odbierała puchar była najszczęśliwszą osobą w Polsce.

Czampionką wśród pierwiastek na wstawie koło Kielc została krowa Wisła 149 z Michałowa. Narracja pochodząca także z Michałowa była najlepsza wśród krów po II laktacji. Ich ojcem jest odpowiednio buhaj Fired oraz Difference z WWS. SK Michałów zwyciężał jeszcze w kategorii jałówek cielnych i niecielnych.

Krowa o imieniu Zara 6 została czempionką wśród bydła w III laktacji. Krowa należy do Tadeusza Gadowskiego z Woli Łagowskiej.

W Bratoszewicach sędzia Roman Januszewski miała dużo pracy.

Superczempionem została wybrana Rosita z OHZ Dębołęka. Ojcem Rosity jest amerykański buhaj o imieniu Moscow z WWS.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Dębołęce triumfował też m.in. wśród krów pierwiastek, krów w II laktacji.  

Superczempionką wśród krów po III laktacji wybrano tę o imieniu Kulawka 14 należąca do Cyganiaka Kazimierza z Emilianowa.

Czampionami wystawy zostały także krowy pochodzące z Gospodarstwa Rolnego Jagieliński Hubert i Olga, z Gospodarstwa Rolnego Niewiadów Jabłoński Włodzimierz oraz z Gospodarstwa Glonek Stefan i Michał. 

Bardzo dużo emocji było na wystawie bydła w Mikołowie na Śląsku.

Tytuł superczempiona zdobyła jałówka Janusza Sikory po buhaju Durham Taker.

Nagrodzeni zostali także hodowcy: Ryszard Klimczyk, Chrząszcz Marcin i Gawroński Witold.

Zawody na Śląsku sędziowali Irena Trojanowska, Władysław Zwoliński i Grzegorz Przyjemski.

Miską w Sitnie została HF po I laktacji z Korolówki Osady. Właściciel krowy Krzysztof Wójcik nie ukrywał zadowolenia.

Na gościnnej ziemi wielkopolskiej, w Sielinku k. Opalenicy, w kompleksie Centrum Szkoleniowo-Wystawowym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, rolnicy już po raz piąty spotkali się na Ogólnopolskiej Wystawie Bydła Hodowlanego.

Do Sielinka przyjechało 179 krów i jałowic z całego kraju, reprezentując dorobek hodowlany 64 hodowców. Aby wyrównać szanse zwierząt w rywalizacji o miano „najładniejszego”, bydło występowało na ringu w 11 kategoriach wiekowo - produkcyjnych.

Podobnie jak na poprzednich wystawach pracę hodowlaną hodowców oceniał sędzia z zagranicy. Tym razem był to Massimo Capra z Italii -  pracownik włoskiego związku hodowców bydła ANAFI. Asystowali mu: Mieczysław Kopiczko i Marek Solarek (selekcjonerzy Grupy G-15 z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka).

 Po sobotniej prezentacji zwierząt na ringu, komisja sędziowska przyznała dwa superczempiony. W kategorii krów dla krowy Malwa 19 rasy PHF odmiany czarno - białej
w II laktacji, wystawianej przez RSP im. POKÓJ z Lubinia. Krowa ta w trakcie pierwszej laktacji wyprodukowała 11289 kg mleka „Miss” polskiej hodowli jest córką buhaja F - 3, natomiast ojcem matki tej krowy jest buhaj kanadyjski Sumershade Inquirer.

W kategorii jałowice wygrała jałowica Lama 19 z OHZ OSIĘCINY Sp. z o. o.
W Sielinku przyznano także 15 tytułów czempionów i 12 wiceczempionów.

Wśród zwycięzców znalazły się zwierzęta wystawiane przez Ośrodek Hodowli Zarodowej
w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o.o.

W kategorii krowy rasy polskiej czerwonej czempionat przyznano krowie Lalka, której właścicielem jest Pan Stanisław Bartoszek, a wiceczempionat przyznano krowie o zabawnym imieniu Wiagra, będącej własnością Pana Wojciecha Gubały. Obaj właściciele pochodzą z pięknie położonej, malowniczej wsi w okolicach Nowego Targu - Maruszyny.

W rasie polskiej holsztyńsko - fryzyjskiej odmiany czerwono – białej tytuł czempiona otrzymała krowa Rolanda z OHZ w Głogówku. Rolanda jest pierwiastką po buhaju Sir Ridgedal Rustler - Red. Rustler - Red w chwili obecnej posiada 9273 wycenionych córek.

W kategorii krowy w 3 i dalszych laktacjach tytuł czempiona uzyskała z RSP im. POKÓJ z Lubinia, tytuł wiceczempiona przypadł krowie z OHZ  OSIĘCINY Sp. z o.o.

W kategorii krowy w drugiej laktacji superczempionką została wyżej wspomniana Malwa 19. Miejsce niżej przypadło krowie Cudna 16. Owoc pracy hodowlanej RSP POKÓJ z Lubinia pochodzi po australijskim ojcu Ladini Park Talent. Buhaj należy do firmy SEMEX.

W kategorii pierwiastek zwyciężyła krowa z RSP POKÓJ z Lubinia, której ojcem jest buhaj Valley driver Zephyr ET. Na drugim miejscu uplasowała się Łabawa po buhaju Desclacs Offroad.

W kategorii jałowice 25 - 27 miesięcy czempionką została jałówka Wopka 92-2 z obory Państwa Ewy i Wojciecha Jończyków z Garzewka.

 

źródło: farmer.pl

×