Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Żniwa w Czechach i Rumunii

Autor: rl

Dodano: 13-07-2009 11:41

Zła pogoda pokrzyżowała skutecznie plany czeskich rolników, którzy właśnie wyjechali na pola zbierać ziarno. Jednak z Rumunii są już pierwsze doniesienia o plonach.

W Czechach musiano przerwać żniwa z uwagi na ulewne deszcze. Pierwsze informacje o potencjalnych plonach z okolic Kolin były bardzo optymistyczne, ponieważ przewidywano tam zebrać z hektara około 60 dt ziarna. Jednak kiepska pogoda przerwała żniwa i w dodatku wszelkie szacunki plonów stały się nieaktualne. Także na Morawach nie rozpoczęto jeszcze żadnych prac żniwnych. W Czechach nie rozpoczęto jeszcze na dużą skalę zbiorów rzepaku.

W Rumuni natomiast są już pierwsze wyniki plonowania. Średni zbiór zbóż ozimych wyniósł tam między 40 a 45 dt/ha, ale tylko z pól prawidłowo nawożonych. W pozostałych gospodarstwach, gdzie nawożenie było ubogie, zbiory te osiągnęły poziom 20 - 30 dt/ha. Na południu Rumunii zbierano pszenicę w ilości 30 - 40 dt/ha, zaś na zachodzie 40 - 45 dt/ha. Plon rzepaku według doniesień wyniósł tam 30 - 40 dt/ha.

Źródło: farmer.pl

×