Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skąd była ta piękność?

Autor: Rafał Leroch

Dodano: 14-07-2009 14:52

Elżbieta i Stefan Świeżakowie hodowlę krów mlecznych prowadzą wspólnie od ponad siedmiu lat. Jałówka z ich gospodarstwa zdobyła w tym roku tytuł czempiona w kategorii jałówek rasy PHF w wieku 12

Większość nagród na Wystawie trafiło do dużych ośrodków hodowli, a tylko kilku rolników indywidualnych zostało tam wyróżnionych. Właśnie w tym gronie znaleźli się Elżbieta i Stefan Świeżakowie, którzy prowadzą swoje gospodarstwo w miejscowości Poszewka, w powiecie węgrowskim, w województwie mazowieckim.

Dysponują oni areałem ziemi o wielkości około 38 ha wraz z dzierżawami. – To niestety nie jest zbyt dużo, ale ciężko jest dziś na naszym terenie znaleźć dodatkowe hektary do kupienia – mówi Stefan Świeżak. – Ze względu na naszą wielkość produkcji mamy również dodatkowo podpisane umowy na wywóz obornika.

Umowy te są niezbędne przy posiadaniu niewystarczającej powierzchni własnych gruntów w stosunku do wielkości utrzymywanego stada zwierząt. Nie można bowiem w ciągu roku przekroczyć urzędowo ustalonej dawki azotu na hektar.

Więcej czytaj w FARMER 12/2009 

Zamów FARMERA

×