Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnicze zaciskanie pasa

Autor:

Dodano:

Sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała rządową nowelizację budżetu państwa na 2009 rok. Oznacza to zmniejszenie wydatków na rolnictwa o 231 milionów złotych. Kazimierz Plocke wiceminister rolnictwa twierdzi, że oszczędności w wysokości 10% dotkną wszystkie podległe resortowi agencje i inspekcje.

Zmniejszmy wydatki dla Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o 191 milionów złotych, a na Agencje Rynku Rolnego o 12 milionów złotych. Pozostałym podległym nam instytucjom także obcinamy budżety o 10% - mówił wczoraj w Sejmie wiceminister Plocke, który przekonywał, że cięć nie odczują rolnicy. Oszczędności szukaliśmy przy zatrudnieniu, w wynagrodzeniach czy też korzystania z różnego rodzaju dzierżawionych obiektów – przekonywał Plocke.

Nowelizacja budżetu państwa w tej wersji spowoduje, że największe oszczędności przypadną w udziale ARiMR. Farmer.pl zapytał czego będą dotyczyły cięcia.

Te oszczędności niw wpłyną na realizacje unijnych programów pomocowych skierowanych do rolników. Ograniczenia wydatków w największym stopniu dotkną inwestycji w systemu informatyczne i sprzęt komputerowy. Wszystkie te plany inwestycyjne będą zrealizowane w przyszłym roku lub jeszcze później – mówił wiceminister Plocke.

Opozycji skrytykowała pakiet oszczędnościowy rządu. Poseł Henryk Kowalczyk z prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że już budżet na 2009 roku już był obcięty o 30% w porównaniu z 2008 rokiem.

To bardzo źle, gdyż to wszystko zostanie w postaci zobowiązań na lata następne. To nie jest tak, że jednym takim pociągnięciem administracyjnym uda się zmniejszyć wydatki – podsumowuje Henryk Kowalczyk. 

Źródło: farmer.pl

×