Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnictwo bez większych wydatków

Autor:

Dodano:

Nie będzie zwiększenia środków w budżecie państwa na paliwo rolnicze. Poprawka zgłoszona w Senackiej Komisji Rolnictwa przepadła. Nie przeszły także inne propozycje wzrostu wydatków na rolnictwo. W sumie 7 poprawek do ustawy budżetowej głosami nie zyskało uznania. Zwolennicy zwiększenia wydatków na rolnictwo przegrali 6:4.

Czterech senatorów, na czele z Jerzy Chróścikowskim, głosowało za zwiększeniem budżetu. Sześciu było przeciwnych a im przewodził senator Ireneusz Niewiarowski, który zgłosił wniosek, żeby ustawa budżetowa przeszła pod obrady Senatu bez zmian, czyli w postaci w jakiej przyjął ją Sejm.

Nie składam broni, powiedział Chróścikowski. Poprawki zwiększenia wydatków na rolnictwo zgłoszę podczas obrad Senatu.

Nie da poprawić sytuacji dochodowej rolników bez większego zaangażowania budżetu krajowego i krajowych instrumentów wsparcia – dodał Chróścikowski.

Zdaniem senatorów głosujących za zwiększeniem wydatków budżetu 70% środków zaplanowanych w budżecie państwa na paliwo rolnicze zostało już skonsumowane.

Senatorowie wnioskowali o kolejnych 200 mln zł w tym roku na dopłaty do paliwa rolniczego.

Ponad 42 mln zł miały zasilić budżety województw z przeznaczeniem na melioracje wodne.

Uznania niektórych senatorów nie znalazły także wydatki na ochronę roślin, na spółki wodne, na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, na graniczne inspektoraty weterynarii oraz na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej.

Odpowiednio zanegowano wydatki w wysokości: 269 tys. zł; 228 tys. zł; 12,8 mln zł; 512 tys. zł oraz 2 mln zł.

źródło: farmer.pl

×