Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pogoda krzyżuje plany

Autor: Małgorzata Matczuk

Dodano: 24-07-2009 14:42

W całej Polsce trwają żniwa rzepakowe, w niektórych regionach nawet dobiegają końca. Inaczej jest ze zbożami, koszona jest ich niewielka część. Do punktów skupu trafił jęczmień ozimy. Podane są również ceny żyta, ale do magazynów nie trafiła jeszcze żadna partia ziarna tego gatunku.

Częste opady deszczu i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Przy zbiorze dwufazowym rzepaku taki przebieg pogody powoduje pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion. Zboża z kolei często wyległy, a ich jakość również pozostawia wiele do życzenia. Jednak według informacji GUS zbiory zbóż podstawowych z mieszankami będą wyższe od ubiegłorocznych od 1 do 6 proc i mają wynieść 26–27,2 mln t. W przypadku rzepaku mają być większe o 2 proc, Czy ten scenariusz się sprawdzi? Czas pokaże.

W oddziale spółki Elewarr w Nowogrodzie Bobrzańskim za rzepak ozimy płaci się 1055 zł/t plus VAT. Jęczmień nie był tam skupowany, natomiast wyznaczona jest cena za tonę żyta – 320 zł + VAT, ale na razie nikt nie zdecydował się sprzedać ziarna. Podobnie w Oddziale w Gądkach. Również wyznaczona jest taka sama cena, ale nie zakupiono jeszcze żadnej partii. Cena jęczmień natomiast wynosi 380 zł/t (plus VAT), a rzepaku – 1055 zł/t.

Nie ma jeszcze ustalonej konkretnej ceny na skup pszenicy, można jednak przewidywać że wyniesie ona 480–500 zł/t. W oddziale w Proboszczewicach rolnicy mogą dostać za tonę jęczmienia maksymalnie 380 zł i rzepaku 1065 zł. W magazynie Krupiec skupowany jest z kolei tylko rzepak za 1020 zł/t.

W województwie kujawsko-pomorskim jest duże porażenie plantacji zbóż (septorioza liści, rdza brunatna, zgorzel podstawy źdźbła) i ziemniaków chorobami grzybowymi. Podobnie jest w uprawach rzepaku ozimego. Najczęściej objawy widać na łuszczynach, co zdecydowanie ujemnie wpłynie na wysokość i jakość plonu.

Ziemniakom zagraża zaraza ziemniaka i alternarioza. Według informacji przekazanych przez ODR w Minikowie w województwie kujawsko-pomorskim zebranych jest blisko 20 proc. upraw rzepaku. Średnie plony wynoszą ponad 4 t/ha. Jęczmienia ozimego zebrano regionie 62 proc, a plony kształtują się na poziomie 5,5 t/ha.

Na Lubelszczyźnie zboża nie są jeszcze zbierane. Ewentualnie jęczmień ozimy, ale na terenie województwa uprawia się go bardzo mało. Za to trwają żniwa rzepakowe. Skoszonych jest nie więcej niż 5 proc. powierzchni uprawy. – Plon rzepaku jest kilka procent wyższy niż w roku ubiegłym. Parametry jakościowe są też dobre. Rolnicy zbierają go przy wilgotności 7–8 proc., a więc nawet praktycznie nie trzeba go dosuszać przed sprzedażą – mówi farmer. pl Marek Wylaś z ODR w Końskowoli.

Źródło: farmer.pl

×