Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fungicyd w rzepaku

Autor: mm

Dodano: 31-07-2009 12:05

Tilmor 240 EC to nowo zarejestrowany fungicyd, wykazujący również dodatkowo korzystny wpływ na rozwój rzepaku. Przeznaczony jest zarówno do stosowania jesienią, jak i wiosną.

Środek ma dwie substancje aktywne: protiokonazol i tebukonazol. Jest w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej o działaniu systemicznym, do stosowania zapobiegawczo i interwencyjnie w ochronie upraw rzepaku ozimego i jarego.

Aplikowany jesienią w rzepaku ozimym w stadium 4–8 liści działa przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych i czerni krzyżowej. Zalecana dawka to 0,75 l/ha.

Wiosną oprysk powinno się wykonać w fazie wzrostu pędu głównego, aby chronić rzepak przed suchą zgnilizną kapustnych, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. Należy wtedy aplikować środek w dawce 1 l/ha. Zabieg przeprowadzony w tym terminie wpływa również na skrócenie łodyg i usztywnienie rośliny.

Tilmor 240 EC stosuje się również w uprawach rzepaku jarego, w fazie wzrostu pędu głównego, w dawce 0,75–1 l/ha. Ma on chronić roślinę przed suchą zgnilizną kapustnych, szarą pleśnią i czernią krzyżowych.

W trakcie rejestracji jest poszerzenie spektrum działania preparatu przeciwko takim chorobom jak: cylindrosporioza, mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy.

Źródło: farmer.pl

×