Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będą strajki

Autor: Janina Blumka

Dodano: 14-08-2009 11:37

Kiedy? Konkretnie nie wiadomo. Jednak Solidarność Rolników Indywidualnych jednak uważa, że obecne ceny zbóż tego stanowczo wymagają. Dlatego przewodniczący Jerzy Chróścikowski ogłasza pogotowie strajkowe.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”  spotkało się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim. Na owym spotkaniu omówiono sytuację na rynku zbóż, rzepaku i skrobi ziemniaczanej oraz sprzedaż Ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

NSZZ RI „Solidarność” z zadowoleniem przyjął propozycje zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zgłaszanych przez Związek dotyczących m.in. przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych oraz zmniejszenia minimalnej wpłaty ceny nabycia nieruchomości i rozłożenie jej na raty do 20 lat.

NSZZ RI „Solidarność” krytycznie odnosi się do propozycji zniesienia limitu sprzedaży ziemi powyżej 500 ha, oraz domaga się realizowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych ustawy o ustroju rolnym.

- Sytuacja na rynku zbóż jest tragiczna i stale się pogarsza. Brak także skutecznych działań ze strony Rządu,niskie ceny skupu, proponowane rolnikom przez podmioty skupowe, nie mają racjonalnego uzasadnienia - tłumaczy senator Jerzy Chróścikowski.

Cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi 430-480 za tonę. Ceny pszenicy extra, wyjątkowo dobrej jakości, zaczynaja się od 470 zł/ t. 

Dlatego też NSZZ RI „Solidarność” ogłasza pogotowie strajkowe. - Wzywamy wszystkie związki i organizacje rolnicze o podjęcie wspólnych działań.

Źródło: farmer.pl

×