Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Co w łanie piszczy

Autor: doc. dr hab. Marek Mrówczyński, inż. Henryk Wachowiak, IOR-PIB w Poznaniu

Dodano: 14-08-2009 15:11

Jesienne uszkodzenia rzepaku przez szkodniki powodują, że rośliny są słabsze i nieprawidłowo wykształcone. Narażone są też na niekorzystne warunki klimatyczne w okresie zimy i wczesnej wiosny. Zobacz, co może zagrażać uprawom rzepaku. doc. dr hab. Marek Mrówczyński, inż. Henryk Wachowiak, IOR-PIB w Poznaniu

Rzepak ozimy należy do upraw rolniczych, które przez cały okres wegetacji narażone są na uszkodzenia przez wiele szkodników. Wśród nich można wyróżnić np.: pchełki ziemne i rzepakowe, chowacza galasówka i rzepakowca, mszyce kapuściane, miniarkę kapuściankę, śmietkę kapuścianą, tantnisia krzyżowiaczka oraz od kilku lat w niektórych rejonach Polski również rolnice.

Szkodniki występujące jesienią na rzepaku ozimym zwalczane są głównie poprzez stosowanie zapraw nasiennych. O ile nie zostanie one zastosowane lub nasilenie występowania szkodników jest duże, należy opryskiwać rośliny po zauważeniu pierwszych uszkodzeń. Dotyczy to zwłaszcza późnego wystąpienia pchełek ziemnych. Niektóre zaprawy mogą już nie działać i istnieje potrzeba opryskiwania roślin. W okresie jesiennej wegetacji rzepaku, po zauważeniu uszkodzeń spowodowanych przez larwy gnatarza rzepakowca i gąsienice rolnic, należy plantację opryskiwać. Progiem szkodliwości jest jedna larwa gnatarza rzepakowca na jedną roślinę. Zaprawy nasienne nie zwalczają śmietki kapuścianej nalatującej na plantacje rzepaku na przełomie września i października. Po zauważeniu muchy śmietki kapuścianej trzeba wykonać aplikację środkiem ochrony roślin.

Więcej czytaj w FARMER 14/2009 

Zamów FARMERA

×