Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mała stabilizacja

Autor:

Dodano:

Na rynku mleka nastąpiła stabilizacja na niskim poziomie cenowym. Unijna interwencja przynosi efekty i będzie kontynuowana jeszcze przez pół roku. Pytanie, co dalej? Nasz rząd zna odpowiedź na to pytanie. Zrobić wszystko, aby system limitowania produkcji pozostał po 2015 roku.

Ceny zbytu na nasze podstawowe produkty czyli masło czy mleko w proszku są wciąż o 20-25% niższe niż rok temu. To oczywiście odbija się na cenach płaconych rolnikom, ale mam nadzieję, że dołek cenowy mamy już za sobą – mówi Waldemar Broś prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Trzeba pamiętać, że dla producentów żywności wakacje to najgorszy okres. W tym czasie zawsze notujemy spadek sprzedaży. To dlatego tak ważny jest eksport oraz jego dotowanie przez Komisję Europejską – podkreśla Broś.

Ale tu są dobre informacje. Subwencje eksportowe będą stosowane do 28 lutego przyszłego roku podczas, gdy pierwotnie miały zniknąć 31 sierpnia – mówi minister rolnictwa Marek Sawicki, który jednocześnie przypomina, że we wrześniu ma się odbyć nadzwyczajna rada ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, na której będą poruszane sprawy mleczarstwa. Oczekujemy na kolejne propozycje Komisji Europejskiej, które poprawią sytuację na rynku – mówi Sawicki.

Pytanie co dalej z rynkiem mleka jest jak najbardziej zasadne. Decyzja o stopniowej likwidacji kwotowania produkcji mleka już zapadła. Zdanie naszego rządu to błąd. Ale jest szansa, że zostanie on jeszcze naprawiony.

Jeszcze listopadzie 2007 roku w oficjalnym stanowisku jako jeden z nielicznych w UE ministrów rolnictwa proponowałem utrzymanie kwoty po roku 2014 – przypomina Marek Sawicki. W tej chwili podobnych oficjalnych wniosków nie ma, ale jak słyszę wypowiedzi europejskich potentatów mlecznych to widać wyraźnie, że będą poszukiwali jakiegoś niedrogiego instrumentu regulującego ten rynek. A takim instrumentem są kwoty – przekonuje minister rolnictwa.

 Podobne stanowisko w sprawie kwot mlecznych prezentuje coraz więcej przedsiębiorców z branży. Głosy sprzed dwóch lat domagające się szybkiego uwolnienia rynku wyraźnie ucichły. 

Nie wolno zrezygnować z żadnego mechanizmu wsparcia rynku mleczarskiego – mówi Waldemar Broś. Na dzisiaj jest ich 12 począwszy od kwotowania poprzez dopłaty eksportowe, zakupy interwencyjne czy akcję mleko w szkole. Niestety są takie sygnały, że Komisja Europejska chce z tych instrumentów zrezygnować - tłumaczy Broś, którego zdaniem byłby to bardzo duży błąd. Nie możemy dopuścić do załamani produkcji mleka w Polsce – podsumowuje szef spółdzielczości mleczarskiej. 

źródło: farmer.pl

×