Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skandalicznie niskie ceny

Autor: W. Konieczny

Dodano: 28-08-2009 13:24

Członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność protestowali przeciwko niskim cenom zbóż. Tak niskich cen skupu ziarna nie było od kilku lat.

Protest przebiegł spokojnie. Do zebranych przed Urzędem Wojewódzkim rolników wyszedł wicewojewoda Andrzej Chmielewski. Przyjął petycję informując jednocześnie, że przekaże ją premierowi rządu.

Rozumiem doskonale obawy rolników związane z niską ceną skupu zbóż. Musimy jednak pamiętać, że to nie wojewoda ani minister ustalają ceny zbóż. Ich wysokość jest pochodną wielu czynników, m.in. sytuacji na rynku międzynarodowym, prognoz zbiorów w Polsce i krajach ościennych – mówił wicewojewoda Chmielewski – Minister Sawicki już wystąpił do Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję.

Minister rolnictwa złożył w Komisji Europejksiej w Brukseli wniosek z postulatami, które w opinii rządu pomogą ustabilizować sytuację na rynku zbóż. Są to:

Opozycja zarzuca Markowi Sawickiemu, że jego reakcja jest spóźniona. Wiadomo było - zdaniem opozycji - że nadpodaż ziarna na rynku spowoduje drastyczny spadek cen.

Rolnicy protestujący w Szczecinie zapowiedzli, że jeśli rząd nie poprawi ich sytuacji to zablukują miasto maszynami rolniczymi.

Źródło: farmer.pl

protest w Szczecinie

×