Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mniej pszenicy?

Autor: mm

Dodano: 01-09-2009 11:12

Ceny pszenicy spadły do poziomu najniższego od 28 miesięcy. Poza odnotowywany jest bardzo niski poziom w relacji do cen soi. Zdaniem analityków FAMMU/FAPA może to zachęcić plantatorów w USA do zwiększenia powierzchni uprawy soi, kosztem pszenicy. A co w Europie?

Większe zakupy amerykańskiej soi, zwłaszcza ze strony Chin, sprawiły, że areał uprawy soi zwiększył się w Stanach o 20 proc. w przeciągu ostatnich dwóch lat. Obniżyła się zatem produkcja pszenicy.

Czynnikiem, który może wpłynąć na obniżenie się powierzchni zbóż jest fakt nadal bardzo wysokich kosztów produkcji, w tym nawozów. Załamanie cen zbóż wywiera wpływ na wytwórców nawozów, którzy obniżają ceny swojej oferty. Produkty, które znajdują się jednak w sprzedaży u dystrybutorów i handlowców, były przeważnie zakupione po wyższych cenach. Może to zatem oznaczać, że tegoroczne zasiewy zbóż, zwłaszcza na półkuli północnej nadal będą charakteryzować się wysokimi kosztami produkcji. Co w konsekwencji może prowadzić do obniżenia produkcji zbóż.

Według analityków jednak następny sezon będzie korzystniejszy. Ale trzeba pamiętać, że coraz większą rolę na rynku zbóż będą odgrywały skutki kryzysu. Ograniczenie popytu będzie hamowało podwyżki cen i stymulowało ich spadek. Z kolei pogarszająca się kondycja finansowa producentów zbóż, przy konieczności regulacji zobowiązań będzie osłabiać ich skłonność do zmniejszenia produkcji, a nawet do jej zaniechania. Sytuacja ta prawdopodobnie będzie dotyczyła zwłaszcza rynków europejskich.

Źródło: farmer.pl

×