Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa

Autor: WOP

Dodano: 09-09-2009 11:52

W związku z drastyczną sytuacją , w której znajdują się obecnie europejscy producenci mleka, Komitety Copa i Cogeca zaapelowały do europejskich ministrów rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań na poziomie wspólnotowym w celu poprawy sytuacji na unijnym rynku mleka.

Zdaniem Copa – Cogeca interwencja publiczna i refundacje wywozowe dla produktów mlecznych muszą być stosowane w większym, stopniu oraz należy wspierać działania promocyjne w celu pobudzenia popytu .

Od marca 2009 roku europejscy rolnicy odczuwają drastyczne skutki kryzysu ekonomicznego w sektorze mleka. W ostatnim czasie , ceny mleka gwałtownie spadły o 40 % osiągając poziom z 1992 roku. Jak prognozuje Copa – Cogeca jeśli nic nie zostanie zrobione w celu przywrócenia równowagi na rynku mleka to przez końcem tego roku, europejscy producenci mleka stracą ponad 10 miliardów euro.

- Brak podjęcia przez europejskich ministrów rolnictwa decyzji oznacza, że ta katastroficzna sytuacja europejskich producentów mleka będzie nadal. Wielu producentów będzie musiało zrezygnować z produkcji, podczas gdy będziemy nadal oczekiwać na podjęcie działań przez polityków Unii Europejskiej – ostrzega Padraig Walshe, przewodniczący Komitetu Copa.

Źródło: farmer.pl

×