Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podatek w naturze

Autor: W. Konieczny

Dodano: 18-09-2009 12:56

Z braku pieniędzy, ziarnem żyta chcą uiścić podatek rolny, rolnicy z gminy Oława na Dolnym Śląsku. Zachętą jest atrakcyjna, bo wynosząca aż 55,8 zł za 100 kg ziarna cena tego zboża ogłoszona przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na rynku waha się ona miedzy 18 a 20 złotych.

W gminie Oława niemal wszyscy sieją żyto, bo gleby tu słabe. Klęska urodzaju spowodowała, że ceny za zboża są bardzo niskie. Sprzedaż ziarna w obecnych warunkach oznacza pozbywanie się go poniżej kosztów wytworzenia.

Zbliżająca się data płatności podatku rolnego skłoniła oławskich rolników do zaproponowania gminie uiszczenia go w naturze. Pieniędzy nie mają, a zboża jest w bród.

Co o tym sposobie rozliczenia sądzi gospodarza tego terenu - wójta gminy Oława, Ryszard Wojciechowski: Nie ma takiej możliwości. Podatek nie może być uregulowany w naturze. Nie pozwala na to prawo. Wysokość podatku rolnego i tak została obniżona. Cena żyta do ustalenia wymiaru podatku uchwałą rady gminy została obniżona do 50 zł. Gmina potrzebuje środków finansowych na normalną działalność. Wywołana dyskusja i postulat rozliczenia w naturze należy rozpatrywać jako element lokalnej walki politycznej i nic więcej.

Źródło: farmer.pl

×