Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polski rolnik ma ciągnik od Niemca

Autor:

Dodano:

Z przedstawionego w Brukseli raportu wynika, że płatnikiem, który daje najwięcej pieniędzy do unijnego budżetu są Niemcy.

Następni w kolejce są Włosi, Francuzi i Holendrzy. Trzy wymienione kraje w ciągu roku wpłaciły przwie 9 mld euro.To dzięki nim Unia jest w stanie wydawać 116,5 mld euro rocznie. Ciekawe ile wpłaca bogata Wielka Brytania. Otóz dzięki załatwionemu 25 lat temu przez Margaret Tatcher rabatowi monarchia wpłaca zaledwie 844 mln euro. Jednak już od p[rzyszłego roku koniec tego dobrego - rabat ma się stopniowo zmniejszać.

Spośród starych członków zyskują na tym interesie Grecja, Hiszpania, Portugalia oraz Irlandia. Spośród nowych w finansowaniu bierze na razie udział Cypr. Najbardziej dofinansowane sa najbiedniejsze regiony, a tuż za nimi interesujące nas najbardziej - rolnictwo.Pochałania ono 43 procent unijnego budżetu czyli 58 mld euro.

A co my z tego mamy. niemało. Tuż za Grecją sytuuje się wśród beneficjentów na zaszczytnym drugim miejscu. W kategorii rolnictwo wśród dotacjobiorców zwycięża Francja, Hiszpania i Niemcy. Ale w zyciu nie ma nic za darmo - za wiele wiele lat będziemy musieli ten dług spłacić - tyle, że wtedy będziemy o wiele, wiele bogatsi, jak sądzę.

Źródło: farmer.pl

×