Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ursus żyje!

Autor:

Dodano:

Nie jest tajemnicą, że już od kilku ładnych lat rodzima marka ciągników przeżywa głęboki kryzys. Kolejni inwestorzy albo się wycofują, albo nie przykładają się do rozwoju marki. Tymczasem na Agro Show firma pokazała nowe modele ciągników.

Podczas wrześniowego Agro Show Ursus zaprezentował paletę nowych modeli ciągników. Część z nich już trafiła do produkcji, część jest w fazie procedury homologacji. W maszynach zastosowano kilka istotnych ulepszeń, traktory zmieniły również nieco wygląd. Kabiny dostarcza znany polski producent - Koja ze Smolnik koło Łomży. W każdej z kabin standardowo jest instalowana klimatyzacja i dostępne są komfortowe fotele oraz filtry węglowe.

Największą moc ma model 1674 - 158 KM, która jest generowana przez 6-cylidrowego Perkinsa. Skrzynia biegów jest synchronizowana, z 16 przełożeniami do przodu i 8 biegami wstecznymi i dwustopniowym wzmacniaczem momentu. Brakuje w nim rewersu, ale przedstawiciele firmy zapowiadają, że niedługo skrzynia zostanie wyposażona w ten element. Istotnym dodatkiem w ciągniku jest za to elektrohydrauliczna regulacja tylnego podnośnika, z przyciskami podnoszenia na tylnych błotnikach. Traktor kosztuje 257 tys. zł.

Mechaniczny rewerser zastosowano natomiast w mniejszym modelu 5524 o mocy 75 KM. - Na razie będzie rewers mechaniczny, bo to wszystko kosztuje. Kolejnym krokiem będzie skrzynia typu power shift - tłumaczy  ....Dźwignia znajduje się w nieco nietypowym miejscu, bo z lewej strony siedzenia kierowcy. Hydraulika jest czterosekcyjna z wolnym zlewem. Maksymalny udźwig tylnego zaczepu to ponad 2800 kg. Do wyboru jest jedno- lub dwuobwodowa instalacja pneumatyczna. Większość podzespołów, oprócz silnika i przedniego mostu jest produkowany przez Ursusa. Napęd WOM jest włączany hydraulicznie bez użycia sprzęgła. Traktor będzie produkowany już w tym roku i ma kosztować około 130 tys. zł (brutto).

W nowej ofercie znalazły się także maszyny mniejszej mocy. Wszystkie nowe traktory mają deski rozdzielcze z ciekłokrystalicznymi wskaźnikami prędkości jazdy i obrotów WOM. Docelowo wszysstkie skrzynie będą na początku wyposażane w mechaniczny rewers. Teraz są to skrzynie mechaniczne, synchronizowane z maksymalną prędkością 40 km/h.

Niewątliwym atutem Ursusa jest półtoraroczny okres gwarancji i fabryczny system finansowania.

Źródło: farmer.pl

×